Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

– Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü

ARDAHAN – Ardahan’ın Çıldır ilçesinde, kış aylarında yüzeyi ağız ağıza bankiz kaplanan Çıldır Gölü, kavurucu sıcaklarda ise Veli ve Akdeniz sahillerini aratmayan güzelliğiyle tatilciler ile mıntıka halkının akınına uğruyor.

Türkiye’nin kocaman turizm merkezlerinden olan Ardahan’daki Çıldır Gölü, cemaat olduğu katıksız yapısı ve güzellikleriyle temas zaman ağırladığı yerli ve ecnebi turistlerin ilişki odağı oluyor. Deniz seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Çıldır Gölü, 123 kilometrekarelik alanı ile Van Gölü’nden sonradan Gün Doğusu Anadolu Bölgesi’nin ikinci balaban gölü.

Termometrelerin 32’yi gösterdiği kentte, şiddetli sıcaktan bunalan çoluk çocuk soluğu Çıldır Gölü’nde aldı. Hele öğle vakti saatlerinde, çoluk çocuk havanın adamakıllı ısınmasıyla gelişigüzel Çıldır Gölü’nün buz üzere sularına atladı. Açılmak için suya giren gençler, soğuk suyun keyfini çıkarttı.

Havaların ısınmasıyla alay malay serinlemek için soluğu Çıldır Gölü’nde aldıklarını belirten Muhammet Yüce Aksungur, “Çıldır Şark Rum Bölgesinin genişlik fena hâlde yerlerinden birisi. Doğudan batıya göçün arz nazik nedenlerinden deniz, albeni ve çağ gelmekte. Şu anda burada bahir bulunmayan ama Çıldır gölü o görevi görüyor. İnsanlar burada serinliyor. Bura açılmak isteyenlerle dolu; Çıldır gölü yeşilliği, ruz ve müvellidülhumuza itibarıyla nadir tıpkısı meydan” dedi.Share: