Akdeniz’in balıkçıları, aldatmak teknelerini 15 Eylül’e hazırlıyor

Akdeniz’in balıkçıları, savsaklamak teknelerini 15 Eylül’e hazırlıyor

Bu sene Akdeniz’den umutlu olduklarını belirten balıkçılar sezonun açılmasını heyecanla beklediklerini söyledi

MERSİN – Akdeniz’de av sezonunun 15 Eylül’dahi açılacak olması zımnında, Mersinli balıkçılar atlatmak tekneleri ve ağlarının bakımlarını yaparak hazırlanıyor. Yeni sezondan ümitli olan balıkçılar, alelhusus önceki haftaların çok artağan olduğunu söyledi.

Türkiye’nin istihsal ve tarım merkezleri ortada yer alan 321 kilometrelik Akdeniz’e kıyısı kâin Mersin’birlikte birlikte balıkçılık da ekonomiye heybetli ayrımsız ulama sunuyor. Mersin merkezi ilkin kalkışmak amacıyla Efdal, Silifke ve Aydıncık ilçelerinde birlikte tıpkısı çokça balıkçı ekmeğini denizden çıkarıyor. Geçtiğimiz sene 15 Nisan’bile başlayan av yasağının 15 Eylül’dahi bitecek olması zımnında bütün balıkçılar başta tekneleri ve ağları tutmak amacıyla bakımlarını gerçekleştiriyor. Karaya çekilen haddinden fazla sayıda balıkçı teknesi tekerlek teker doğrudan geçirilerek eksikleri giderildikten sonraları tekrar denize indiriliyor. Elan sonradan ise avda kullanılan donatı ve ağlar doğrudan geçirilerek sezona hazırlanılıyor. Bu yıl Akdeniz’den umutlu olduklarını tamlayan balıkçılar sezonun açılmasını heyecanla beklediklerini söyledi.

Balıkçılar yeni sezondan umutlu

Uzun süre akarsu ürünleri kooperatifi başkanlığı eden ve teknesini bakir sezona hazırlayan balıkçı Sarp Sakın, “Allah’ın izniyle teknelerimizi karaya çekmeye başladık, hizmet onarımlarını yapıyoruz. İnşallah yıpranmamış sezona hazırlıklarımızı yapıyoruz. Hep balıkçı kardeşlerimiz edisyon bir sezon geçirdi. İnşallah önümüzdeki sezonda pir balıklar evet” dedi.

“Çınar Koca” isminde teknesinin bakımın yaptıklarını aktaran balıkçılardan Tasavvur Çınar ise, atlatmak teknesinin hizmet ve onarımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hazırlıklarını bitirip teknesini denize indiren balıkçılardan Emre Balkış, “15 Eylül’ü dört gözle bekliyoruz. Temennimiz sezonun gani geçmesi. Hayırlısı ile 15 Eylül’bile sezonumuzu açacağız. Zaman açıldığında evvel zamanlar bereketli oluyor, inşallah sürekliliği tamam” ifadelerini kullandı.

15 Eylül’bile sezonun açılacağını anımsatan Erdemli Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Volkan Taş üstelik, “Gördüğünüz gibi apışlık bakımları ile karada teknelerin bakımları yapılıyor. Ayrımsız kısmının bakımları bitti denize indirildi, tıpkısı kısmının çalışmaları bitmeme ediyor. Sezona yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl inşallah bereketli artımlı benzeri zaman bekliyoruz. Arkadaşlarımızın ümitleri bile o yönde. Bizde gür olsun diye niteleyerek hazırlıklarımıza bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: