Artvin’de heyelan bölgesi amacıyla aç dağcılar bölgede himmet başlattı

Artvin’dahi heyelan nedeniyle kapanan Artvin- Erzurum karayolunun sakıncasız tıpkısı şekilde baştan trafiğe açılması üzere heveskâr dağcılar devreye girdi. Yamaca tırmanan ekipler levye, çekiş sayesinde riski bulunan kayları kontrollü tıpkısı şekilde düşürüyor.

Artvin-Erzurum karayolu üstünde bulunan Deriner-4 Tüneli üzerinde mazi meydana gelen heyelan zımnında karayolu ulaşıma kapanmıştı. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne tutkun 5 heveskâr sınai alpinist heyelanın meydana geldiği alanda bulunan riski olan kayaların temizlenmesi üzere çalışmalara başladı.

Trafiğe vabeste olan yolda yamaca tırmanan ekipler levye, çekiş kadar kayırıcı gücüne dayalı materyallerle karayoluna düşme riski mevcut kayları kontrollü benzeri yerinden sökerek yuvarlatıyor. Dağcı ekiplerin çalışmasının tamamlanmasının peşi sıra bölgede amade halde bekleyen karayolları ekiplerinin yolunu temizlemesinin arkası sıra yolun yeniden trafiğe açılması bekleniyor.

Profesyonel endüstriyel alpinist kol sorumlusu Orhan Balkır, “Sınai dağcı namına karayolları güzergahlarında hırs oluşturan kayaların dökümünü yapıyoruz. Güzeşte burada tıpkı göçü olmuş ve defa kaçınık. Heyelanlı bölgede hareket bitmeme ettiği için yolun trafiğe açılması çok riskli. Bizde grup arkadaşlarımızla bölgeye geldik ve yamaca çıkarak kaya ayıklama çalışmasına başladık. Rüçhan hedefimiz akıntıyı durdurmaktı bunu sağladık. Deminden da yamaçta askıda olan büyük kütleleri budamak üzere çalışıyoruz.

5 nefis tıpkı ekibiz. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne ilişkin adına çalışıyoruz. Bütün Karadeniz Bölgesinde ihtiyaç bölgesinde yamaçlardan taş kaya dökümünü yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı alelumum ilkbahar ve sonuç bahar aylarında yapıyoruz. Burada çalışmalarımız tahminen iki dönem daha sürecektir. Heyelanların sebebi coğrafyanın destek yapısı ve sürekli deli dolu olan yağışlar. hava raporu, yağmur zeminin yapısı kabilinden birçok canlı var” ifadelerine kayran verdi. – ARTVİN

Share: