Atılan kumaş ve malzemelerden ahali emeği oyuncak bebekler tasarlıyor

Edirne’bile dinç tekaüt uz müzakereci Fatma Nurcan Akmeşe, metruk güpür, ip, boncuk ve düğmeleri kullanarak oyuncak bebekler yapıyor.

Edirne Halk Yetişek Merkezi’nde minyatür idareci öğreticiliği yaptıktan sonraları tekaüt olan 55 yaşındaki Akmeşe, oyuncaklara olan merakını geliştirmek için İstanbul’dahi aynı kursa katıldı.

Kursta eğitim aldıktan sonradan oyuncak süt kuzusu yapmaya başlayan ve hobisini geliştiren Akmeşe’nin meslekleri ve değişik ülkelerin giysi tarzlarını simgeleyen bebekleri rabıt çekiyor.

Akmeşe, kullanmadığı kıyafetlerin kumaşları ve atılan dokuma malzemeleriyle yaptığı bebekleri arkadaşlarına ve onların çocuklarına dürü ediyor.

Akmeşe, AA muhabirine, umum emeğiyle ortaya sâdır oyuncak bebeklerin yapım sürecinin çıdam istediğini söyledi.

Kendi tasarladığı kalıplarla bebekler yaptığını tamlayan Akmeşe, “İlk önceki zahir ayrımsız çağa yapacağımı tasarlıyorum. Kaşı, gözü, saçı zahir ve ne vasıf olacak diye niteleyerek bakıyorum. Onlara ilgilendiren malzemelerimi topluyorum. Evdeki mütezayit kumaşları değerlendiriyorum. Çarkıt danteller, fistolar ve düğmelerin hepsini tıpkısı araya getiriyorum ve ortaya evire çevire bebekler çıkıyor.” dedi.

Akmeşe, çocuklara kötülük vermeyecek malzemeleri kullanmaya özen ettiğini anlatım etti.

Mesleklere göre dahi bebekler tasarladığını anlatan Akmeşe, süt kuzusu elbiselerini biricik yegâne diktiğini, arada bir bile bebek kıyafetleri üzere belik yaptığını belirtti.

“Perforaj örüyorum, şapka örüyorum. Ayakkabılarını kendim yapmaya çalışıyorum” diyen Akmeşe, “Ben temas ahit sevdiğim kumaşları benzeri kıvılcım üstelik olsa saklıyorum. Kıyamadığım üzere alaşağı etmek istemediğim kıyafetlerin kumaşlarından bebeklere urba yapıyorum. Hatıralarım canlanıyor. Yıllar önce kendime bire bir elbise diktirmişim, ondan küsurat benzeri parçayı saklamışım. Onu alıp süt kuzusu yaparken kullanıyorum. Eskiyen kıyafetlerin üzerindeki düğmeleri söküyorum. Mesleklere bakarak birlikte bebekler yapıyorum. Avukat olan kızımın arkadaşlarına cüppe giymiş bebekler yaptım. Hekim önlüklü bebekler yaptım. Kamu ayrıntılarına büyüklüğünde yapmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: