Bakan Aristokrat: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’de sarsıntı ve devlet tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Vekil Soylu: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin yıl dönümünde, saat 18.57’de zelzele ve devlet tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Aristokrat: “Bu yıl, Kıyamet Tatbikat Yılı’nı tutturmak amacıyla bu ayın sonu itibarıyla toplam 94 bin manevra yaptık”

Ülke genelinde “Çök-Fırıldak-Tutun” ve Boşaltma Tatbikatı gerçekleştirildi

ANKARA – Ülke genelinde gerçekleştirilecek, Çök-Hile-Tutun ve Tahliye Tatbikatı öncesi açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu yıl, Facia Manevra Yılı’nı tutmak üzere bu ayın sonu itibarıyla hep 94 bin tatbikat yaptık. Ayın 12’sinde, Düzce depreminin yıl dönümünde, saat 18.57’da bir yer sarsıntısı ve ülke tatbikatı gerçekleştireceğiz” dedi.

Mutluluk genelinde 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depreminin yıl dönümde gerçekleştirilecek, Yer Sarsıntısı Ajanda “Çök-Hile-Tutun” ve Tahliye Tatbikatı öncesi, sıkı genelindeki Güven ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne sınırlı yaklaşık 2 bin 97 binada 850 bin kişinin katılımıyla zelzele tatbikatı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla Cebeci Şehir Kız Mektepli Yurdu’nda saat 21.00’dahi başlatılan tatbikatta öğrencilere yer sarsıntısı çabucak neler yapılması gerektiğini dair bilgiler verildi.

” Türkiye, afetle ilişkin herkesin yapacağı görevi hatırlatan planları sağlamaktadır”

Manevra sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Türkiye; lüzumlu afetlere hazırlık, lazım takkadak, öncesinde ve sonrasında yapılabilecekler üzerine sivil veya resmi bilcümle unsurları harekete geçirebilecek herkesin yapacağı görevi hatırlamakta, hem bile planlar çerçevesinde bunu sağlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada bu konuda bildirme önde mevrut ülkelerden birisiyiz”

Türkiye’nin manevra üstüne öncü ülkeler ortada geldiğini söyleyen Vekil Soylu, “Dünyada bu konuda sunma önde gele ülkelerden birisiyiz. Sadece kendimiz üzere değil, etrafımızdaki coğrafya amacıyla bile hazır olan tıpkısı Türkiye fotoğrafı çiziyoruz. Geçen yıl ‘Kıran Terbiye Yılı’ydı. 56 milyon vatandaşımıza ulaştık. Bu yıl, ‘Kıran Tatbikat Yılı’nı tutturmak üzere bu ayın sonu bakımından bütün 94 bin manevra yaptık. Türkiye’birlikte ilk defa yapılan tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Herhangi Bir kıran ve manevra bizi ayrımlı aynı şeylere hazırlıyor. Çap namına bizim yapmamız gereken vatandaşlara en eğitici bilgileri isnat etmek, onları anımsatmak ve vatandaşlarımızın benzeri facia çabucak hangi yapması gerektiğini çocukluğundan itibaren öğrenebileceği ayrımsız anlayışı ortaya koymaktır” ifadelerini kullandı.

“Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’dahi bir deprem ve büyüklük tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Büyüklük genelinde gerçekleştirilecek tatbikata müteveccih hazırlıkların bitmeme ettiğini aktaran Bakan Soylu, “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde, saat 18.57’da tıpkısı zelzele ve büyüklük tatbikatı gerçekleştireceğiz. Burada, Türkiye’deki eksiksiz yurtlarda kestirmece 2 bin 97 binada 850 bin mektepli, çalışan ve yöneticilerle birlikte ayrımsız manevra yapıyoruz. Afetlerle ilişkin altyapılarımızı hazırlıyoruz. Üniversitelerle aksiyon birliklerimiz sonuna büyüklüğünde devam ediyor. STK’ları akredite ediyoruz. Kamu kurumları, sendikalar veya sivil topluluk taharri istirdat gibi hepsinin tıpkı afette hangi bölgede nerede görev alacaklarını sıralama etmiş durumdadırlar” şeklinde konuştu.

“Biz, olayın önceki sıcaklığında bilcümle birlikte sahada milletimizle alay malay koyulmak istiyoruz”

Devletin her soy durumda halkının birlikte olduğunu hatırlatan Icra Vekili Aristokrat, ” Herhangi Bir şey tıpkısı adımla başlar. İnşallah bunu bilcümle beraber gerçekleştireceğiz. Ati nesillerimize bırakacağımız miraslardan birisi üstelik afetler karşısında zahir davranacağımızdır. Elbet henüz sonradan el birliğiyle debi edeceğimizdir. Eskiden afetlerde mikrofonlar insanlara uzatıldığında evvel parçalanmamış, ‘Nerede bu azamet?’ olurdu. Cumhurbaşkanımızın yönettiği bu ülkede ise ‘Allah bu devletten razı olsun’ denildi. Eskiden devletin yöneticileri olay soğuyunca giderdi. Meğerse tığ, olayın geçmiş sıcaklığında hep birlikte sahada milletimizle gelişigüzel oluşmak istiyoruz” dedi.

Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van’da bulunan mektepli yurtlarıyla canlı bağlantı kuruldu. Programda Icra Vekili Aristokrat’nun yanı sıra İçişleri Icra Vekili Yardımcısı İsmail Çataklı, Ankara Valisi Vasip Şahin ve AFAD Başkanı Yunus Sezer yer aldı.

Share: