Balıkesir’de üretilen şeker otu Amerika’ya ihraç ediliyor

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde tekaüt albay, Amerika’ya 1 ton şeker hastalığı otu ihraç etti. Burhaniye’de dinamik Tekaüt Miralay Selahattin Güvenç (72), ürettiği şeker otunu (stevia) Almanya ve Hollanda’dan sonra Amerika’ya üstelik ihraç etti.

Burhaniye’de yaklaşık 15 sene önce başladığı şeker otu (stevia) tarımından olumlu sonuç alan Zor Miralay Selahattin Itimat, yaklaşık 2 bin dekarlık alanda ekimini yaptırdığı şeker hastalığı otunun (stvia) kurutulmuş yapraklarını ihraç etmeye başladı. Hususi namına ambalajlanmış 10 bin kutu şeker otu yaprağını Amerika’ya gönderen Güvenç, şeker hastalığı otu ekstrasyonunun limonata ve baklavada kullanılmaya başlandığını söyledi.

Yetiştirdiği fideleri elverişsiz süresince satan Güvenç, üretilen yaprakları birlikte kurutarak ihraç etmeye başladı. Şeker otu üretiminde başarılı olduklarını anlatan Itimat, “Deminden biz 15 senedir uğraştığımız steviada daha çok sonuçları almaya başladık. Fidesini üretip çiftçiye verdik. Tarımını yaptırdıklarımızın yapraklarını satın aldık. Yani çiftçimizin tarımını yaptığı ürünü nereye vereceğim diye sorunu kalmadı. Yaprakları özel paketledik. Azot gazı ile içine koyarak ambalajladık ve Amerika’ya gönderiyoruz. beraber, aynı kısmını hakeza mahdut dışına ihraç ettiğimiz gibi, benzeri kısmını de sanayide yok etmek için ekstrasyon haline getirttik. Limonatada ve baklavada kullanılmaya başlandı. Bundan Sonra bizim halkımız mıhlı, şekere mütenavip doğal tatlandırıcıyı tüketecek ve dimdik olacaktır” dedi. – BALIKESİR

Share: