Bayburt haberleri… Bayburt’ta 263 hafız diploma aldı

Bayburt’ta 263 koruyan icazetname aldı

BAYBURT – Bayburt’ta Kur’zaman kurslarında Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen 263 akıl diplomaları düzenlenen Hafızlık İcazet Töreninde verildi.

Ailelerin ve vatandaşların bati bandaj gösterdiği törende açım konuşması özne Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu, 2013-2019 yılları arasında 42 hafız çıkışlı edildiğini, 2018 yılında bu sayının 182’ye çıktığını belirtti.

Başoğlu, “Zaman mektepli sayımız 550’ye çıkmıştır. Tanrı’a hamd ediyorum. Şu zaman ekranda 259 yazıyor amma karşınızda 263 saklayan var ve seçkin bölüm sayıları artıyor. Tanrı sayılarını arttırsın” şeklinde konuştu.

Başoğlu’nun arkası sıra mütekellim Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, Kur’zaman-ı Kerim’i hıfzeden 263 hafızın şehadetname törenlerinde bulunmaktan koyu aynı mutluluk duyduğunu belirterek, eğitimlerini sükse ile tamamlayarak şehadetname almaya doğruluk kazanan hafızların başarılarının devamını diledi.

Hafızları, ailelerini tebrik kartı eden Pekmezci, “Zaman buradaki kardeşlerimiz saklayan yerine öğrendiklerini inşallah gelecek nesillere aktararak eskimemiş hafızlar yetiştirirler. Iyicene ve mutlu aynı yoldasınız yolunuz ve bahtınız çıplak olsun çoluk çocuk, rabbim sizi seçkin tür musibetten korusun, güzellikleri alay malay paylaşmayı şans etsin” diye niteleyerek sözlerine serencam verdi.

263 hafızın yetiştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ise konuşmasında şu ifadelere kayran verdi:

“Alelhusus bizler Bayburt’ta yaşadıkça şurası çok derin ayrımsız şekilde hissediyoruz. Bayburt insanının Kur’an-a saygısını ve haddinden fazla derinlerden mevrut hafızlık kültürünün Bayburt’ta haddinden fazla dallı güllü benzeri şekilde yaşandığını bizler hissediyoruz. Bu salonda ortaya çıkan görüntüde kardeşlerimizin aheste manada ahali emeği, göz nuru, çıban yormaları var. Alanda, sahada çalışmaları var bu manada gene gene müftümüze ve müftülüğümüzün personeline çokça teşekkürname ediyorum. Ayrıca bu kültürü yaşatan hafızlarımızın velilerine, atalarına imtina etmek ve sevgiyi borç biliyorum.”

Konuşmaların peşi sıra dürü törenine geçildi. Hafızlara ödülleri Ilbay Epcim, Komutan Pekmezci ve siyasal partilerin mülk başkanları aracılığıyla sunma edildi.

Share: