Belediyenin verdiği azık kolisi hizmeti, depremzedelerin sofralarına ZIYAN ETMEK oluyor

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi, deprem bölgelerinden şehre gelerek Mersinlilere mihman olan evet da sülale kiralayıp konaklayan depremzedeler üzere azık kolisi desteğini başlattı. Mersin Ağacı Büyükşehir aracılığıyla bugüne kadar hep 2 bin aileye besin kolisi desteği sağlandı ve vatandaşlar ihtiyaç duymaları halinde ‘Teksin’ uygulaması üzerinden müracaat yaparak, destekten faydalanabiliyor.

6 Gücük Ay depremlerinin ardından birlik birimlerini seferber ederek hem Sazak’birlikte hissedilen depremden etkilenen insanlara hem farklı illerden şehre mevrut depremzedelere hem dahi sarsıntı bölgelerine desteklerini ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, bu sefer dahi vermeye başladığı besin kolisi hizmeti ile vatandaşların sofralarına NAN oluyor. Azık kolilerinin içerisinde düğü, ebebulguru, yasmık, sıska fasulye, nohut, makarna, şehriye, irmik, un, çay, zeytin, salça, yağ, reçel, şeker ve tuz koyulmak üzere bütün 16 esas gerekseme malzemesi kayran alıyor.

“Bugüne büyüklüğünde yaklaşık 2 bin aileye koli ulaştırdık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Içtimai Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardımlar Bölüm Müdürü Şiddetli Yaşar, “6 Şubat depremlerinden sonradan Büyükşehir Belediyesi kendisine hem ilimizde hem dahi sarsıntı bölgesinde faal çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kent merkezimizde başlattığımız ve yürüttüğümüz ayrımsız koli hizmetimiz var. Depremden etkilenip Mersin’e gelen, bire bir tanıdığının yanına sığınmış olan evet de kendisi aile kiralamış olan depremzedelere koli ulaştırıyoruz. Bunun üzere de 185 üzerinden arzu oluşturmalarını istiyoruz. Istek oluşturan herkese gıda kolimizi ulaştırıyoruz” dedi. Kolinin içeriği için de bilgiler veren Yaşar, “Kolilerimizde 16 türlü anne ihtiyaç malzemesi var. Pirinci, hasım, bulguru makarnası üzere. Bugüne büyüklüğünde kısaca 2 bin aileye ulaştırdık, ulaştırmaya bitmeme edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Yaşar, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi namına hem zelzele bölgesine hem da Sazak’e gelen depremzedelere verdikleri hizmetler hakkında birlikte uzun bilgiler paylaşarak, “Içtimai Hizmetler Dairesi olarak depremin önce saatlerinden itibaren Mersin’bile çorba ağırlama ederek başladık. Çorbamız hazırdaydı, ilimizde depremden etkilenenlere çorba ağırlama ettik. Çabucacık ertesi ahit aktif aş damı tırımız Samandağ’de hizmete başladı. Burada günde 5 bin çorba, 4 bin 400 civarında aşındırmak üretiyoruz. Oradaki depremzedelere hizmet veriyoruz. Mersin Ağacı ve Tarsus aşhanemiz hizmetteydi, buna katma namına Silifke, Anamur ve Erdemli’dahi mutfaklar oluşturduk, orada üstelik yemek üretiyoruz. Günlük kestirmece 22 bin ten yemek üretiyoruz ve depremzedelere ulaştırıyoruz” şeklinde konuştu.

Özellikle toplu yaşanan alanlara şişman yemek gönderdiklerini da nâkil Yaşar, Büyükşehir Belediyesinin Mersin Ağacı’birlikte mecmu 7 dayanışma noktası olduğunu vurguladı. Yaşar, “Silifke, Kızkalesi, Erdemli, Sazak ve Tarsus olmak için 7 noktada. Bu noktalarda hem dürü kabul ediyoruz hem da gerekseme sahiplerine çaça, bez, ıslak mendil, hıfzıssıhha malzemeleri, boşaltmak başlamak üzere temel ihtiyaçlarını doğrudan konfirmasyon ediyoruz” dedi. – MERSİN

Share: