Burdur’da açıkgöz ve güvenlik ekipleri tarafından kış lastiği uygulaması denetimi gerçekleştirildi

Burdur’birlikte açıkgöz ve inanma ekipleri aracılığıyla şita lastiği uygulaması denetimi gerçekleştirildi

BURDUR – Burdur’de Ilbay Ulu Arslantaş’ın katılımıyla İçişleri Bakanlığı aracılığıyla yayımlanan “Kış Mevsimi Trafik Tedbirleri” mevzulu genelge çerçevesinde sosyal farkındalığı bırakmak için kış lastiği denetimi gerçekleştirildi.

Yer Mıntıka Gidiş Geliş Fal Amirliği aplikasyon noktasında gerçekleştirilen denetimde 1 Boşluk – 1 Nisan tarihleri arasında araçlara zorunlu olan kış lastiği kullanımı denetlendi. Denetlemede kış lastiği takmayan sürücülere kış lastiği takmaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

Denetim öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Arslantaş, trafik kurallarına uyulması noktasında hassaslık gösterilmesini isteyerek, kazasız bire bir kış mevsimi temennisinde bulundu.

Arslantaş; “Hepinizin bildiği amacıyla kış mevsimine girmiş bulunmaktayız. Son Teşrin Ayının sonlarına akla yatkın şita aylarında uygulanacak gidiş geliş tedbirleriyle ilişik bir derinti yapmıştık. Kış mevsimi boyunca araçların ve şalter sürücülerinin uymak yerinde oldukları kuralları belirleyerek, ilişkin kuruluşlar eliyle kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bugün inanma ekiplerimizin, güllabi ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın bu alınan şita tedbirlerine (trafik kurallarına ) hangi kadar uyduklarına, ne kadar özümsediklerini durumunda vira etmek istedik. Bu imdi eğitici tıpkısı program olacak. Burada Kaymakamımız, Uray Başbuğ Yardımcımız, İl Cingöz Komutanımız, İl Güvenlik Müdürümüz, Şoförler Odası Başkanı, Servis Odası Temsilcisi arkadaşlarımız bile ekipleriyle gelişigüzel bizlere haremlik ediyorlar. Bilcümle cesamet teşkilatı yerine, şita aylarında vatandaşlarımızın canlarına tıpkı tağyir gelmesin. Rüçhan namına araçların gidiş geliş kurallarına akıllıca olması, bakımlarının yapılmış olması gerekiyor. Bunun yanında şita lastiklerinin asılmış olması gerekiyor. Ayrıca Bu trafik faaliyetlerinin üstünde devam edeceği yolların standartlara akıllıca olması gerekiyor. Fakat ülkemizde bu kere ve çevirgeç hatalarından kaynaklı kazalar yüzdelik onun bile altında. Anne ve kocaman olanı şoförlerin bile hazır olması gerekiyor. Yüzde doksanın üzerinde taşıtçı hatasından kaynaklanan kazalar oluyor. Uykusuz yola çıkmayacak, gidiş geliş kurallarına uyacak. Bilcümle bunları demincek arkadaşlarımızla gelişigüzel gelen araçlara bayağı bakarak gidiş geliş dahi bire bir tıkanmaya dahi posta açmadan hangi kadar uyduklarını göreceğiz. Ego şita mevsimi boyunca hep ülkemize ilimizden geçecek Türkiye’ye kayıtlı olan ya de sıfır araçlara kazasız bir şekilde ailelerine, işlerine ayrımsız an geçmiş ulaştıkları gidiş geliş kurallarına uyarak seyahat ettikleri emniyetli benzeri seyahat diyorum” dedi.

Yapılan denetimde sürücülere alınan karar doğrultusunda sürücülere “Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, ticari gayeli yolcu ve eşya taşımalarında mergup taşıtlarda” 2022-2023 şita dönemi üzere, 01 Boşluk 2022 ile 01 Nisan 2023 tarihleri ortada kış lastiği istimal zorunluluğunun getirildiği hatırlatılarak, özel tescilli araçlarda zorunlu olmamakla alay malay, karlı havalarda şita lastiği kullanılması duygusal ve dünyalık emniyeti açısından hayır olacağına yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

Şita Lastiği Istimal Zorunluluğunun ihlali durumunda; 2918 mahdut Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesinde “Palyatif ve pırtı taşımalarında beğenilen araçlarda, yılın zorunlu tutulan dönemlerinde şita lastiği kullanmamak” hükmüne güvenerek 1.152 TL idari para cezası ile 10 ukubet puanı uygulanacağı aktarıldı.

Yer Havza Trafik bakı noktasında gerçekleştirilen uygulamaya Burdur Valisi Mualla Arslantaş, İl Jandarma Komutanı J. Miralay Mustafa Güder, İl Itimat Müdürü Ümit Bitirik, Köşe Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Kenar Uray Başbuğ Yardımcısı Doç. Dr. Oğuzhan Erdoğan, Bucak İlçe Inanma Müdürü Özkan Büyükyılmaz, Nahiye İlçe Güllabi Komutanı J. Üsteğmen İlker Kar, Kenar Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Hasan Yalman Meçikoğlu, Köşe Şoförler ve Otomobilciler Odası Arif Mayda, Kenar Servisciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Fatih Kader katıldı.

Share: