Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Burdur’daki çalıştayda konuştu Açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Türkiye Yüzyılı”na ilişik, “Gelişigüzel alanda olduğu üzere sporda de ‘Türkiye Yüzyılı’ bizler üzere ayrı aynı sağgörü. Bu anlamda henüz balaban başarıların, elan iri motivasyonun arifesinde olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Kasapoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Strateji Kontrol Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, üniversitenin spor tesislerinin ve spor altyapısının rastgele biriyle gururlandığını söyledi.

MAKÜ’nün Spor Bilimleri Fakültesinin planlı ayrımsız üniversite ve spor ekseninde tasarlandığını belirten Icra Vekili Kasapoğlu, binanın ve tüm spor tesislerinin stada entegre olduğunu kaydetti.

Kasapoğlu, 7 gün 24 saat hayat dolu spor tesisleri anlayışları olduğunu vurgulayarak, dokuz canlı haddinden fazla tesisi hem tahvil hem de baştan inşa ika noktasında büyük adımlar attıklarını, Sakarya ve Cıvıl Cıvıl statları kabil eskimemiş eserlerin bu anlayışla yapıldığını anlattı.

Spor liselerinin, sportmen eğitim merkezlerinin ve farklı branşlara cevap verecek nitelikte antrenman salonlarının faal namına bu statların zarfında hizmet vermeye başladığına bel eden Kasapoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Stadı’nın faal statların ilklerinden biri olmasının ayrı benzeri galeyan ve bahtiyarlık verdiğine değindi.

Kasapoğlu, zaman ülkenin dört bir yanındaki spor bilimleri uzmanları ve bu alanda önde mevrut akademisyenlerle tıpkısı arada olduklarını dile getirerek, “İnanıyorum ki bu paneller ve buluşmalar, gençlerimiz ve sporcularımız açısından yıpranmamış açılımlara, heyecanlara ve bakir çalışmalara çevirgeç olacak.” dedi.

Türkiye’nin bundan sonra aynı spor ülkesi olduğuna dikkati çeken Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Organizasyon altyapısıyla, eş kaynağıyla ve farklı dal çeşitleriyle, her branşa seslenme fail sportmen altyapısıyla, herkesin spora erişimini cıvıl cıvıl bir şekilde sağlamasıyla bir spor ülkesi. 81 vilayetimizin ilçeleri, mahalleleri, beldeleri, köyleri bundan sonra hamdolsun tesislerle dolu. Bu tesisler meşgul meşgul kullanılıyor. Köylere büyüklüğünde tesis mensur ettik diyoruz. Üretim altyapımız ve bu anlamda koca kaynağımız haddinden fazla etkili. Geçtiğimiz sene 51 farklı branşta sporcularımız madalya aldı.”

Kasapoğlu, kitle ve takat sınırı sporu üzere ayrı stratejiler ve politikalar uyguladıklarını belirterek, 7’den 70’e herkesi spora teşvik edecek projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

“Yüzme bilmeyen kalmasın” projesiyle 5 milyondan aşkın kişiye yüzme öğrettiklerini anlatan Icra Vekili Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Basketbol seferberliğiyle 10 bin pota projemiz lahzada ilerliyor. Kadın odaklı spor anlayışımızla, kadınların spora erişimini haddinden fazla ama çok önemsiyoruz. Milli Yetişek Bakanlığımız ile yaptığımız protokolle her bir öğrencinin ilkokuldan çıkışlı olmadan genişlik az bir spor branşını antrenörlerden öğrenmeleri projesini başlattık. Yerli yönetimlerle, amme kurum ve kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, federasyonlarla, kulüplerle gelişim birliklerimiz faal tıpkısı şekilde ilerliyor. Artık kurumların yegâne başına öne hayat gayretleri geride kaldı, gelişigüzel etkili olduğumuz çalışmalarımız rastgele güzeşte dönem güçlenerek devam ediyor. Üniversiteler bizim yeryüzü şişman paydaşlarımızdan biri. Bu ülkenin beher ferdini, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısı ve engellisiyle spora erişilebilir etmek, imkanları alıştırmak, teşvik etmek, dolay fethetmek, yüklenmek yer nazik amaçlarımız. Bu çerçevede 65’ten fazla spor branşının desteklenmesi yeryüzü önemli amaçlarımızdandır. İnanıyorum kim projelerimizle bu branşlarda çıtamızı çokça henüz yukarılara taşıyacağız.”

Başarım sporunda ise sporcu havuzunu geliştirecek, kullanılmamış yetenekleri keşfedecek, o yetenekleri spor biliminin yeryüzü çağdaş uygulamalarıyla yetiştirecek programlara ciddilik verdiklerine değinen Kasapoğlu, temel sınıflarına büyüklüğünde uzanan dizgesel bir faaliyet anlayışını önemsediklerini ifade etti.

Sportif yetenek taramasıyla kısaca 6 milyona mümasil gencin taramasını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kasapoğlu, “Burs uygulamamızla çaplı kardeşlerimize hem madden hem dahi eğitim süreçlerinde maharet adına destek veriyoruz. Halihazırda 49 sportmen eğitim merkezimizde 2 bin 525 sporcumuz terbiye görüyor. Olimpiyatlara katılacak ve katılması beklenen yetenekli sporcuları sunma gündeş egzersiz teknikleriyle ve programlarla oyunlara hazırlayan Türkiye Olimpiyat Tedbir Merkezlerimiz, ülkemizin ciharıyek tarafında gençlerimiz amacıyla aralıksız çalışıyor. Şu zaman itibarıyla 1247 sporcumuz, dünya ve Avrupa şampiyonalarına, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na hazırlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, sporcuları yetiştirirken onların bütün ihtiyaçlarına ve problemlerine yönelik çözümler ürettiklerine belen ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye kendisine, serencam 4 almanak müddet içerisinde uluslararası organizasyonlarda parçalanmamış 19 bin 620 madalya elde ettik. Sporcularımız, vakit kaybetmeden bu sene 5 binden fazla uluslararası madalya kazandı. Bunların hepsi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın engin spor vizyonunun neticeleridir. Federasyonla üniversiteler ligine ayrı ayrımsız ivme kazandırdık. Geçtiğimiz sene 49 spor dalına ulaştı. Sabık sene 187 üniversiteden 1345 darülfünun takımı, 3 bin 866 kadın, 10 bin 957 erkek koyulmak için 14 bin sporcunun savaş ettiği ayrımsız ligdi. 33 bin katılımcıyla tarihi benzeri seviyeye ulaşmıştı. Bu yıl bu rekoru egale buyurmak ve bu anlamda ivmeyi tasarruf etmek kader olsun.”

Türkiye’nin bundan sonra “Türkiye Yüzyılı”nın eşiğinde olduğunu tamlayan Kasapoğlu, “Gelişigüzel alanda olduğu gibi sporda bile ‘Türkiye Yüzyılı’ bizler için ayrı tıpkı basiret. Bu anlamda daha iri başarıların, elan şişman motivasyonun arifesinde olduğumuzu düşünüyorum. Altyapı, kasılma ve bilimsel arka plan anlamında hiçbir eksiğimiz bulunmayan. ‘Türkiye Yüzyılı’nı, sporda üstelik azimli tıpkı şekilde başaracağımızı inandırmak istiyorum. Potansiyelimizi yer yaşayan şekilde değerlendireceğiz. Bunun amacıyla dinamizmden, istikrardan ve sürdürülebilirlikten asla ödün vermeyeceğiz. Gençlerimize olan güvenimizi baştan sona ateş parçası tuttuk, onlar de bizi tek ant utangaç etmedi.” ifadelerini kullandı.???????

Share: