Burdur’da Polis Güçleri ve Jandarmadan ‘Kış Lastiği’ Denetimi

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’birlikte polis ve açıkgöz, şita lastiği denetimi yaptı. Burdur Valisi Yüce Arslantaş, “Hep ihtişam teşkilatı namına, şita aylarında vatandaşlarımızın canlarına, mallarına aynı halel gelmesin diye uğraşıyoruz. Şita mevsimi süresince bilcümle ülkemize, ilimizden geçecek olan araçlara kazasız; ailelerine, işlerine benzeri an ilk ulaştıkları, gidiş geliş kurallarına uyarak gezi ettikleri sakıncasız bire bir yolculuk diliyorum” dedi.

Burdur’un Yer ilçesinde, İl Itimat Müdürlüğü ekipleri ile İl Kurnaz Komutanlığı ekipleri vasıtasıyla zaman araçlarda kış lastiği denetimi yapıldı. Denetlenen ticari araçların sürücülerine, şita lastiği kullanma zorunluluğunu ihlal etmeleri durumunda kendilerine 2918 sayılı Karayolları Gidiş Geliş Kanunu’nun 65/A maddesi gereğince bin 152 TL idari para cezası ve 10 ceza puanı uygulanacağı aktarıldı.

Burdur Valisi Ulu Arslantaş, Burdur İl Inanma Müdürü Ümit Bitirik ve Burdur İl Kurnaz Komutanı Mustafa Güder’in dahi katıldığı uygulamada, sürücüleri kurallara uyulmaları üstüne uyardı. Arslantaş, denetleme öncesinde matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“VATANDAŞLARIMIZIN CANLARINA, MALLARINA BİR TAHRIP GELMESİN DİYE UĞRAŞIYORUZ”

“Şita mevsimine gelmiş bulunuyoruz. Teşrinisani ayının sonlarına akilane, kış aylarında uygulanacak tedbirler ile ilişkin benzeri toplantı yapmıştık. Araçların ve sürücülerin şita mevsiminde uymak yerinde oldukları kuralları belirlemiş, bunu birlikte ilişkin kuruluşlar tarafından kamuoyuyla paylaşmıştık. Bugün emniyet, cingöz ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın, alınan şita tedbiri gidiş geliş kurallarına ne kadar uydukları, ne büyüklüğünde önemsediklerini durumunda iletilmek istedik. çıktı, mürebbi aynı program olacak. Hep devlet teşkilatı kendisine, şita aylarında vatandaşlarımızın canlarına, mallarına benzeri fesih gelmesin diye uğraşıyoruz. Öncelikli olarak araçların trafik kurallarına akıllıca olması gerekiyor. Bakımlarının mamul olması gerekiyor. Şita lastiklerinin asılmış olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, trafik faaliyetlerinin üstünde devam edeceği yolların standartlara akıllıca olması gerekiyor. Ancak bu nöbet ve açacak hatalarından kaynaklı avarız, ülkemizde yüzdelik 10’un de altında. Asıl ve muhteşem olanı, şoförlerin de hazır olması gerekiyor. Yüzde 90’ın üstünde taşıtçı hatasından kaynaklanan belalar oluyor. Uykusuz yola çıkmayacak, gidiş geliş kurallarına uyacak. Hep bunları arkadaşlarımızla alay malay gelen araçlara, trafikte tıkanmaya öğün açmadan göre ne büyüklüğünde uyduklarını göreceğiz. Şita mevsimi süresince bütün ülkemize, ilimizden geçecek olan araçlara kazasız; ailelerine, işlerine ayrımsız dakika evvel ulaştıkları, gidiş geliş kurallarına uyarak seyahat ettikleri sakıncasız benzeri gezi diliyorum.”

Share: