WASHINGTON – ABD’yi görüşme fail Türk heyetinden milletvekili diplomasinin müspet serencam getirdiği vurgusu

SELIM Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı ve Aut İlişkiler Başkanı Efkan Ala, parlamenter diplomasinin tamamlayıcı ve zenginleştirici tıpkısı yönünün olduğunu belirterek, bu diplomasinin müspet sonuçlarının olmaya başladığını söyledi.

Ala’nın öncülüğünde, DOĞRU Tümen Diyarbakır Mebus Mehdi Eker, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, NATO Vekil Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve DOĞRU Tümen Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ile DÜRÜST Fırka İstanbul Mebus Volkan Step, Washington’da yürüttükleri temasların arkası sıra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türk gazetecileri bilgilendirdi.

10-13 Mayıs’taki ziyaretlerinin peşi sıra bu ikinci ziyaretin birlikte faydalı geçtiğini dile getiren Alabalık, bu musahabe kapsamında 2’si Senatör, 14’ü Temsilciler Meclisi üyesi almak üzere 7 Demokrat ve 9 Cumhuriyetçi Kongre üyesi ile benzeri araya geldiklerini kaydetti.

Alabalık, temaslarında F-16’lar dahi karışma doğmak için ikili ve bölgesel konuları ele aldıklarını tabir ederek, “Milletvekili diplomasinin, hükümetler arasında ahenktar şekilde devam fail temasları tamamlayıcı ve zenginleştirici tıpkı yönü var. Bu sene Türkiye’den KUL’ye 5, ESIR’den Türkiye’ye 4 parlamenter heyetin seyahati oldu. Yıl sonundan önce bu suret artabilir. Hükümetimiz ile Biden yönetimi arasındaki eğin düzeyli temaslardaki kükremek büyüklüğünde vekil heyetlerin ziyaretlerinde tıpkısı süredir görmeyi rağbet ettiğimiz tıpkısı çoğalma var.” dedi.

Ukrayna ilkin almak için mümasil coğrafyada yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin yalnız bölgesinde değil, küresel anlamda dahi ne büyüklüğünde eleştiri aynı alengir oynadığının Kongre’da daha mebzul anlaşılmasına yardım sağladığına dikkati calip Alabalık, “Mayıs ayındaki ziyaretimizde gıda güvenliği üzerine bulut beyan eden ve bizden çözüm arzu eden haddinden fazla sayıda Kurultay üyesi olmuştu. Bu kat muhataplarımız, İstanbul Hububat Girişimi’nin müzakeresi ve yürürlüğe konulması nedeniyle takdirlerini tekraren rapor ettiler.” şeklinde konuştu.

Alabalık, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin ortaya koyduğu diplomatik çabaların da dizge eliyle takdirle karşılandığını belirterek, şunları kaydetti:

“İşte tüm da bu sebeple, içinden geçmekte olduğumuz dönemde Türkiye’nin arzu ettiği F-16 çağcıllaşma ve tedbir paketinin, ülkemizin güvenliği, NATO’nun caydırıcılığı ve bölgemizin istikrarı amacıyla hangi kadar lazım olduğu tıpkı kere henüz gözler önüne serilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın New York’ta bazı Kurultay üyeleriyle yaptığı görüşmelerde olduğu kabil, burada görüştüğümüz Kongre üyeleri de ayrımsız NATO müttefiki namına ülkemizin F-16 filosunun modernize edilmesine müteveccih olumlu mesajlar vermişlerdir. Başkan Biden’ın dahi Madrid’de rapor ettiği için idare, doğrusu bu satışı desteklemektedir.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in Senato’de 2023 yılı Millî Savunma Asayiş Yasası’na (NDAA) devredilmek amacıyla, MEMLUK’nin Türkiye’ye F-16 tedarikini Yunanistan’la ilişkilerine bağlayan aynı yasa maddesi önerisini sunduğuna işaret eden Ala, “Türkiye’ye F-16 satışını, eksantrik bire bir NATO müttefikiyle düet ilişkilerimize bağlayan bu maddeyi nahak yere ve mesnetsiz buluyoruz. ABD Kongresi’nden iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Yunanistan’a cebin hakkaniyetli ve karşılık mesafede durmasını, Veli sorunları üzerine ülkemizin hassasiyetlerine birlikte içtinap etmek göstermesini ve NATO’nun geleceğini kişisel menfaatlerinden ulu tutmasını bekliyoruz.” görüşünü paylaştı.

Türkiye ile ESIR arasındaki huzursuzluk konularına gerçekçi şekilde yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Ala, “F-16 hazırlık sürecinin müspet neticelenmesinin, çevre ortada güvenin baştan pekiştirilmesine ve bulunan anlaşmazlıklarımızın çözümüne olumlu etkide bulunacağına inanıyoruz.” dedi.

Alabalık, Türkiye ile BENDE arasındaki konuların bir günde çözümünün tür olmadığına bel ederek, “Amma gerek önemli sistem altında yapılan temasların gerek F-16 hazırlık sürecinde Kongre’yle yürütülen bu görüşmelerin müspet sonuçlarının, Türkiye ile BENDE arasındaki fazlalık gündeme ve stratejik ortaklığa katkı sağlayacağı ikircik götürmez bir gerçektir.” dedi.

“Yunanistan, diplomatik yankesicilik yapıyor”

Türkiye’nin Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) konusundaki pozisyonunun net olduğunu ve yıllardır politikasının değişmediğini belirten Alabalık, şunları dile getirdi:

“Tığ bu konuda karşı tarafın olumlu, pozitif kadem atmasını bekliyoruz çünkü üzerimize düşeni referandum döneminde dahi henüz ahir dönemde de yaptık. Şimdi da oradaki gelişmelere olan itirazımızı söylüyoruz ve yanlışları dile getiriyoruz ve Türkiye’nin bu konularda oldubittiye müsaade vermeyeceğinin altını de rastgele devir çiziyoruz amma Yunanistan kimi zaman iklim ergonomik olunca, kendine göre değerlendirdiğinde okazyon bulunca tabiri caizse diplomatik yankesicilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Fırsattan yararlanma etmeye çalışıyor kendine göre. Meğer onlar için okazyon değil bunlar. Türkiye, kendi politikalarını, zat haklarını asla örselettirmez. ve yapılması gereken neyse o yapılır, bunu birlikte Sayın Cumhurbaşkanı’mız dahi ululuk başkanı kendisine dile getirdi, Dışişleri Bakanı’mız dile getirdi, biz üstelik dile getiriyoruz ve herkesi orada uluslararası hukuka kelimesi kelimesine ürkmek göstermeye çağırıyoruz. Onun dışında temas gelişme Türkiye bakımından filhakika kabul edilebilir değil.”Share: