Bursa’dan geldi Muş’un keskin köyünde öğrencileri üzere soba yakmayı öğrendi

Bursa’dan geldi Muş’un yara köyünde öğrencileri üzere soba yakmayı öğrendi

Eğitim meleği Emine öğretmen, karye okulu öğrencilerinin gönlüne dokunuyor

MUŞ Muş’un Aligedik Köyü İlkokulunda 2 yıldır görev fail sınıf öğretmeni Emine Tunalı, çocukları arz ongun şekilde geleceğe hazırlamak amacıyla eksiksiz zorluklara bağır geriyor.

2020 yılında Muş’a atanan Bursalı hoca Emine Tunalı, merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Aligedik köyünde 2 yıldır fariza yapıyor. Dümbelek çocukların geleceği amacıyla yekpare zorluklara göğüs geren eğitim bilimi meleği Emine öğretmen, günün geçmiş ışıklarıyla servis aracına binerek köyün yolunu tutuyor. Arızalı yolda yapılan yolculuğun arkası sıra keder köyüne ulaşan fedakar hoca, her sabah öğün yorgunluğunu kendisini bekleyen öğrencilere sarılarak atıyor. 2 derslikli okulu teshin etmek üzere ilk odun afet, sonraları üstelik sobayı yakan Emine hoca, hem yürekleri ısıtıyor hem de anlattıklarıyla çocukları geleceğe hazırlıyor. Solunum aralarında çocuklarla oyun oynamayı da ihmal etmeyen eğitim meleği Emine sarıklı, çocukların gönlüne hükümdarlık kuruyor.

“Öğrencilerim beni koşarak karşılıyor”

Aligedik Köyü İlkokulunda ikinci yılı olduğunu ve sabık yılı köydeki lojmanda kalarak geçirdiğini anlatan Emine Tunalı, bu yıl ise merkezden geliş gidiş yaptığını söyledi. Herhangi Bir dönme günün önce ışıklarıyla yola çıktığını ve kilometrelerce yol hatim ettiğini kaydeden Tunalı, “Dağları aşarak buraya varıyoruz. Öğrencilerim üzere rastgele şeyin değeceğini düşünüyorum. Okula geldiğimde öğrencilerim beni koşarak karşılıyor. Öğrencilerimi görüyor atılmak, onlara kavuşabilecek başlamak beni mutlu ediyor. Okula geldiğimde odun kırıyorum, kömür dolduruyorum, sobamı yakıp sınıfımı öğüt işlemeye hazırlıyorum” dedi.

“Buradaki arz balaban destekçilerim öğrencilerim”

Karye okulunda muallimlik yapmayı çok istediğini ifade fail Tunalı, “Karye çocuklarını çok seviyorum. Buraya geldiğimde zorluklarla karşılaşacağımı biliyordum, amma çocukların bana bu büyüklüğünde destek olacaklarını tahmin etmemiştim. İlk geldiğim devir soba yakmasını bilmiyordum, öğrencilerim bana yardımcı oldu. Onlar benim buradaki sunma nazik destekçilerim” ifadelerini kullandı.

“Amacım öğrencilerimin gönlüne gurup etmek, pir bir çığır sahibi olmalarını ulaşmak”

Öğrencilerine çok derece verdiğini ve gönüllerine dokunarak domuzuna çığır sahibi olmaları üzere ceht sarf ettiğini vurgulayan Tunalı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onlar olmasaydı bu kadar hareketli kalabilir miydim bilmiyorum. Her konuda genişlik iri destekçilerim öğrencilerim oldu. İlk soba deneyimimde çok zorlanmıştım, yakamamıştım. O devir 3 öğretmendik ve üçümüz dahi soba yakmayı bilmiyorduk. İlk zamanlar soba acıtmak 2 saatimi alıyordu, ama bu sorunu öğrencilerimle aştım.”

“Meslek tatil olduğu ahit öğretmenimi çok özlüyorum”

8 yaşındaki 2. sınıf öğrencisi Züleyha Çelik ise öğretmenini çokça sevdiği belirterek, “Okulun tek tatil olmasını istemiyorum. Tatil olduğu ant öğretmenimi haddinden fazla özlüyorum. Büyüyünce hoca olmak istiyorum” diye konuştu.

Share: