Cezaevinde şiddete 45 bin TL ödence

Bolu’de cezaevinde mevkuf bulunan Bahir Şah, özlük anlatımına göre, Ses ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasından dönerken oturma eylemi fethetmek istemiş ve gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldı.

3 Nisan 2018 haset yaşanan olayda yüzü ve vücuduna çokça sayıda çarpış aldı, koridorda sürüklendi. Olayın ardından bakınmak istemesine rağmen hava doktoruna işve talebi birlikte reddedildi.

İddiasına göre, ertesi dönme ziyaretine mevrut ailesi ve avukatı de yüzündeki ve vücudundaki yaralanma izlerini gördü. Başsavcılığa verdiği şikayet dilekçesinde alıcı görüntülerinin izlenmesi ve Adli Tababet Kurumu’na sevkini istedi fakat kovuşturmaya düzlük yoktur kararı bundan sonra.

Sözcü’de saha alan habere göre, Bahir Şah’ın başvurduğu Yüksek Mahkeme şu belirleme ve değerlendirmelerde bulundu: 

Başvurucu, yaralanmasının tespiti üzere için esenlik raporu alınmasını murat etmiş fakat Başsavcılık bu yönde tıpkısı muamelat yapmamıştır.

Soruşturmanın türel olduğu büyüklüğünde fiili kendisine etkisiz ve bağımsızlığının sağlanmış olmasını gerektirir. Somut olayda şikayet edilen yürütüm siper memurlarının savunmalarının ayrımsız hava içindeki ayrıksı yürütüm dulda memurlarınca yahut amirlerince alındığı, müşteri görüntülerinin yeniden infaz kurumu personelince izlenerek tutanak düzenlendiği görülmüştür.

DOKUNAKLI VERIŞ YASAĞI İHLAL EDİLDİ

Esas Mahkemesi şu hükmü kurdu:

– Yara pazar yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna,
– Temel’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında garanti altına alınan biberli alim satim yasağının asıllar boyutunun ihlal edildiğine,
– Kararın bire bir örneğinin elem aksata yasağının usule ait boyutunun ihlalinin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla yeniden sormaca geçmek için Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine,
– Başvurucuya 45 bin TL manevi tazminat ödenmesine
– Kararın tıpkısı örneğinin Hak Bakanlığı’na gönderilmesine oybirliğiyle değişmeyen verildi. 

Adnan Oktar’a erosal fotoğraflar cezaevinde kriz yarattı

 

Cezaevindeki mektupların UYAP’a kaydedilmesi doğruluk ihlali sayıldı

 

Cezaevinden mezun çıktı, yılgı saçtı

 

Share: