CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan, 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı Açıklaması

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, 30 Ağustos’un, tıpkı dehanın askeri zaferi olmasının ötesinde, milletin hürriyete, Nazik Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi budun egemenliğine bağlılığının yer balaban nişanesi olduğunu bildirdi.

Kılıçdaroğlu, 30 Ağustos Utku Bayramı zımnında yayımladığı mesajında, Başkomutan Mustafa Kemal’in, duyarlık ve bilcümle bire bir gizlilikle yürüttüğü Büyük Atak planını, 26 Ağustos 1922 Cumartesi haset devreye soktuğunu, hürriyete yürekten sınırlı milletin çelik iradesinin, düşman ordularını tarihi ayrımsız mağlubiyete uğrattığını belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Eksiksizlik’in bu nazirsiz başarıyı, 1 Ilkgüz 1922 günlü telgrafında, “Batı cephesinde 26 Ağustos’ta başlayan taarruzumuz Afyonkarahisar, Altuntaş, Dumlupınar beyninde büyük benzeri meydan muharebesi halinde ilkokul dönme ilkokul gece bitmeme etti. Türkiye Şişman Kavim Meclisi ordularının yiğitliği, şiddeti ve süratiyle, acımasız ve gururlu antagonist ordusunun ana unsurları akıllara olağanüstü verecek kesinlikle imha edildi.” şeklinde duyurduğunu rapor etti.

Ülkesini ve milletini esaretten kurtarmış bire bir yiğit yerine Ankara’ya dönen Balaban Önder’in bilgisizlik yıllarından itibaren kurduğu Cumhuriyet Altını düşünü hayata etmek amacıyla, bu şişman zaferin hemencek peşi sıra işe koyulduğunu ve bu düşü “Barışın şekerli güneşi…” yerine tanım ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Bilinmelidir kim 30 Ağustos, aynı dehanın askeri zaferi olmasının da ötesinde, milletimizin hürriyete, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün da millet egemenliğine bağlılığının sunu iri nişanesidir.

Cumhuriyet El Partisi olarak tığ, bu hümayun mirasın bugünkü temsilcileri kendisine, milletimiz amacıyla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu uğraş, o dönem temelleri atık Cumhuriyetimizi, demokrasi ile taçlandırıncaya kadar sürecek. Alay veriyoruz: Evire Çevire ülkemiz ‘Barışın tatlı güneşi’ ile aydınlanacak.

Bu his ve düşüncelerle, nazik dehasıyla ülkemizin geleceğine çırağ tutan, Halas Savaşı’nın önderi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle başlamak üzere tam kahramanlarımız ile terörle mücadelede şehit düşen vatan evlatlarını rahmetle anıyor; gazilerimize merbutiyet ve saygılarımı sunuyorum. Milletimizin 30 Ağustos Utku Bayramı hümayun olsun.”

Share: