CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde kâin Intihal Mahzuni Kutsi Parkı’nda geçkin yapılan etkinliğe, Deniz Yücel’in yanı sıra Buca Belediye Başkanı Erhan Tığ, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu belirten Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, insanlık tarihinin yeryüzü feci olaylarından biridir. Bittabi kim Yezid zulmüne cebin Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan çok majör sonuçlar çıkartmak gerekir. Geçersizlik, adaletsizlik, eşitsizlik ve güç, kimden gelirse gelsin karşısında dosdoğru durmak gerekir. Bugün Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine karşı yapılan planlı, programlı, dizgesel saldırılar bibi ülkemizde bitmeme ediyor. Bu, çokça ciddi, okkalı ve akseptans edilemez aynı durumdur. Umumi Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkeye toplumsal huzuru ve barışı lütfetmek için ayrımsız yola bundan sonra, bir helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin huzurunda ego de benzeri kere elan altını yemek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Evveli yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın bilge kılınması için, büyüklük dahi özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun tamam kesimleriyle kucaklaşmaya gerekseme var. Biz, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu çağrı, bu ülkede 84 milyon aynı arada kardeşçe ve erinç süresince yaşasın diyedir. Ülkemizde firkat, arbede, kargaşa görüntülemek isteyenlere fırsat verilmesin diyedir. Zaman barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan aşure ikramında sizlerle alay malay olmaktan duyduğum mutluluğumu tıpkı posta daha tabir ediyor, tuttuğunuz yas-ı matem oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin hak katında kabul olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte mütekellim Buca Belediye Reisi Erhan Kılıç ise Kerbela olayının bin 383 yıldır bibi dinmeyen aynı ateş olduğunu vurguladı ve “Devir boyunca halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara karşı ‘benzeri olacağız, kurnaz olacağız, dinamik olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 kapı 40 makamın de öğrettiği kadar, 72 millete tıpkısı gözle bakacağız. Deyişlerimizi bilcümle ayrımsız ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize iflah, soframıza artağanlık, derdimize deva, hepimize helal olsun. Tanrı lokmamızı akseptans etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.Share: