CHP’li Kaya: “Cins benzeri muallimlik iz kanununa gerekseme var”

CHP Ankara Saylav Sebep Kaya, “700 bin atanmayan öğretmen kümeli, sorun çözülmüyor. Sorunun kırkyıllık çözümü amacıyla temel tıpkısı muallimlik iz kanununa ihtiyaç var.” dedi.

Kayaç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Muallimlik Çığır Kanunu’nun gâh hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşmek için gündemine kayran Temel Mahkemesi heyetinin, görüşmeyi ertelediğini hatırlattı.

Öğretmenlerin hem pedagojik hem bile konuşu yeterlilik açısından kıpırdak olması gerektiğini fakat seçkin ikisinin da sağlanamadığını belirten Kaya, bunun sorumlusunun 20 yıllık AK Fırka iktidarı olduğunu savundu.

Öğretmen yetiştirmeyi daha çok sayıda çıkışlı yöneltmek namına gören aynı zihniyetin olduğunu dile getiren Kaya, “Bundan Sonra mezun verildiğinde öğretmeni artık kayırdığını zannediyor amma 700 bin atanmayan sarıklı müterakim, sorun çözülmüyor. Sorunun kırkyıllık çözümü üzere mahiyet tıpkısı muallimlik iz kanununa ihtiyaç var.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur İttifakı’nın, öğretmenlerin ve sendikaların itirazına karşın Öğretmenlik Çığır Kanunu’nu çıkardığını kaydeden Kaya, “Öğretmenleri kariyer basamaklarıyla ayrıştıran, onları sınava bağımlı markajcı yasayı CHP namına 6 Nisan 2022’birlikte AYM’ye taşıdık. AYM güzeşte müracaatımızı görüşmeye başladı. Uzaklık karar veren AYM, kararını netleştirmeden evvel Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer ve sunu haddinden fazla üyeye topluluk üç sendika temsilcisini dinlemeye karar verdi. AYM’nin, bu kararı alması oldukça kebir. AYM’ye gidecek üç sendikanın temsilcisine çağrı düzenlemek istiyorum: Kadın, siz sadece öz sendikalarınızın görüşünü değil, öğretmenlerin ve sizin dışınızdaki sendikaların görüşlerini da alarak, o görüşleri bile ortaklaştıran ayrımsız metinle AYM’ye gidin.” ifadesini kullandı.

Share: