Diyarbakır’da “mirkut” geleneği canlandırıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 4. Mezopotamya Tatbilir ve Yerel Lezzetler Fuarı’nda mirkut (Tokmak) geleneğini canlandırdı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ALZ Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kurultay Merkezi’nde düzenlenen fuarda, Büyükşehir Belediyesi standında buğdayın geçmiş elle şekillenmesi olan “mirkut” geleneğinin canlandırılması amacıyla alana dibek taşı getirildi ve içine buğday konuldu.

Dibeğin içine konulan buğdayın elle şekillenmesi amacıyla mirkut ile buğday dövüldü. Elan sonraları kadınlar tarafından şehriye kesimi yapıldı. Standı gezmeye mevrut ziyaretçilere de çiğ köfte yoğrulup dağıtıldı.

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen Esnaf ve Sanatkar İşleri Ofis Başkanı Ahmet Salduş, fuara 55 şehirden 175 firmanın katılım sağladığını belirtti.

Bu asıl etkinliklere sülale sahipliği yapmaktan hava duyduklarını anlatım fail Salduş, şunları kaydetti:

“Şehriye kesimi yapıldı. Dibekte mirkut ile buğday dövüldü. Jale köfte yoğruldu, onları dağıtıyoruz. Türk Nişancı Enstitüsü aracılığıyla tasdikli 48 coğrafi işaretli ürünümüzü gösterime sunduk. Gelenek göreneklerimiz birlikte var. Bu etkinliklere devam edeceğiz. Şehrimize gastronomi, turizm anlamında yardım sunmaya devam edeceğiz.”

Fuarın ziyaretçilerinden Emine Dik, yıllar ilk köylerinde mirkut ile buğday dövüldüğünü belirtti.

Bülent Taşdemir de etkinliğin turizme katkı sunduğunu kaydetti.

Share: