Doç. Dr. Hasan Basri Cidal sarsıntı bölgelerinde beslenmeye dikkat çekti

Doç. Dr. Hasan Basri Çarpışma deprem bölgelerinde beslenmeye ilgi çekti

MARDİN – Mardin Artuklu Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Basri Kavga, kıran bölgelerinde depremzede vatandaşların prebiyotik, probiyotik ve sinbiyotik besinlere erişim sağlaması gerektiğini belirtti.

Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Basri Uğraş, kıran bölgelerinde bulunan vatandaşların tagaddi ihtiyaçlarında prebiyotik, probiyotik ve sinbiyotik besinlere erişim sağlaması gerektiğini tabir ederek, “Depremzedelerin imkan dahilinde, prebiyotik, probiyotik ve sinbiyotik namına yukarıda açıkladığımız gıdalara ulaşımlarının sağlanması gerekmektedir. Süt Kuzusu, yavru, mehtaplı, buğulanmış ve vakayiname hastalanmış olan bireylerin durumlarına makul beslenebilmeleri amacıyla ilişik uzmanlar vasıtasıyla onlara destek olunmalıdır. Durumlarına katışıksız kendisine yarayışlı olabilecek gıdalara ulaşımları sağlanmalıdır. Depremzedelere verilecek keyif hizmetleri beyninde, durumlarına akla yatkın beslenmeye dair danışmanlık ve tavsiyelere ulaşımları makro aynı kayran tutmaktadır” dedi.

“Depremzedelerin sağlıklı beslenmeleri çokça zorlaşmaktadır”

Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Basri Çarpışma, afat alelumum öngörülemeyen, insanların ve toplumun hayatını ast arka fail, sağlığımızı rastgele yönden kontra etkileyerek ızdırap sonuçlara posta açan vaziyetler olduğunu belirterek, “Kıyamet öncesinde birçok tedbirin ve ivedili uzanım planının hazır olması gerekmektedir. Bununla beraber kıran sonrasında bizi bekleyen birçok nazik sav bulunmaktadır. Afetzedelerin tıbbi, psikolojik, toplumsal, iktisadi ve benzeri sorunlarıyla ayrı ayrı alakadar olmak ve çözümler temin etmek önemlidir. Ancak ihtiyaçlarımızın bildirme başında gelen ve rüçhan olanları; tahaffuz ve beslenmedir. Bunlar hem insanın normalleşmesi, hem metin olması hem da sair ihtiyaçlarına yönelebilmesi üzere asıl oluşturmaktadır. Bu sebeple kıyamet koşullarında; zelzele sonrasında akilane beslenmeyi ve önemini konuşmalıyız. Öncelikle eren milletimize başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunarak ve içimizin yandığını belirterek, depremzedelerin sağlıklı beslenebilmesi amacıyla heybetli konuları paylaşacağım. Depremzedeler yaşanan yıkım sonrasında hayata tutunmaya çalışmaktadırlar. Evlerinden, rutinlerinden, ailelerinden, aşındırmak alışkanlıklarından çabucak ırak kalmaktadırlar. Zımnında depremzedelerin zinde beslenmeleri çok zorlaşmaktadır. Metin beslenememeleri durumunda ise hastalıklara maruz kalmaları kaçınılmazdır. Kıyamet koşullarında önce ulaşılan gıdalar genellikle; paketli amade gıdalar, mamul amade içecekler ve henüz sonradan kumanyalar ve ısıdam içecekler olmaktadır. Ancak detaylı sürekli namına bisküvi, kâr suyu, sandviç ve benzeri gıdalarla beslenilmesi durumunda vitamin, mineral, tel, su, protein, yağ ve karbonhidrat yeterliliği ve kalitesi açısından mesail oluşmaya başlar. Özetle sağlıksız benzeri tagaddi biçimi ortaya isabet tamam” dedi.

“Kendi rutinlerine dolaşım imkanı sağlanmalıdır”

Doç. Dr. Hasan Basri Çarpışma, . Zelzele sonrasında salgın hastalıkları önlemenin majör tıpkısı yolu de tüketilen gıdaların ve içilen suların hijyenini ve temizliğini tedarik etmek olduğunu belirterek, “Yer Sarsıntısı sonrasında zinde beslenebilmek için bodur vadede; sağlıklı ve besleyen ısıdam aşındırmak temini için yemekhaneler ve dağıtım ağları kurulmalı, mufassal vadede ise; ehliyetli erzak, bitkisel ve hayvanca gıdalar, ürün ve sebzeler temin edilerek yemek pişirme ve öz rutinlerine kan dolaşımı imkanı sağlanmalıdır. beraber yeteri büyüklüğünde zinde ve temiz içme suyu temini önceki andan itibaren hayati ehemmiyet en etmektedir. Zelzele sonrasında salgın hastalıkları önlemenin mefret tıpkısı yolu bile tüketilen gıdaların ve içilen suların hijyenini, temizliğini sağlamaktır. Depremzedeler için kurulan balaban aş damı ve yemekhanelerde sanitasyonun ve personelin hıfzıssıhha kontrolünün, sağlık tarama kayıtlarının, maske, bone, eldiven kabilinden tek kullanımlık akıllıca ekipman kullanımının ve ortam temizliğinin önemsenmesi gerekmektedir. Etraflı vadede, yeteri büyüklüğünde ten, tavuk, balık, testis, benzen, yoğurt, peynir, tahıllar, bakliyat, zinde ürün ve sebze tüketilmemesi durumunda depremzedelerin çabucak ısın alımını sağlayacak ama vitamin, mineral eksikliği, likit elektrolit bozukluğu, sindirim aygıtı hastalıkları ve benzeri aheste sağlık sorunları karşımıza çıkabilecektir. Kabil olan yeryüzü gelişmemiş sürede, depremzedeler üzere tahaffuz koşulları sağlandığı anda, mutfak malzemesi, kurgu, materyal ve azık maddesi gerçekleştirme edilerek kişi yemeklerini güre ve damak tatlarına, bireysel afiyet durumlarına makul pişirmeleri sağlanmalıdır. Beslenmede kişi rutinlerine dönebilmeleri sağlıklı beslenebilmek amacıyla önemlidir” dedi.

“Durumlarına başmaklık adına yararlı olabilecek gıdalara ulaşımları sağlanmalıdır”

Çekişme, “Alelhusus su, benzen, girintisiz çıkıntısız soda ve probiyotik adına katık, yoğurt tüketimi sağlığın korunması üzere haddinden fazla önemlidir. Günlük yer beş altı 400 gram zihayat sonuç ve sebzelerin çeşitliliğe özen ederek tüketilmesi da hastalıklara alın apotr olacaktır. Şita aylarında hele C vitamini içeren turunçgillerin tüketimi muafiyet için önemlidir. Vücut, tavuk, yumurta kadar hayvansal proteinlerin ihmal edilmemesi protein kalitesi ve cisim sağlığı üzere haddinden fazla önemlidir. Meyve, sebzeler; soğan, sarımsak, yeregeçen, pırasa, kumpir, vadi elması, enginar gibi kaynak sebzeler ve yulaf, çavdar, buğday üzere tüm tahıllar ve lifli gıdalar prebiyotik faal olmaktadır. Bu sıklet yardımıyla probiyotik olan; yoğurt, katık, kefir, dermansız, fermente benzin, tereyağı, boza, şalgam kabil mayalanmış gıdaların bağışıklığı güçlendirmesi kolaylaşmaktadır. Antrparantez prebiyotik gıdalar aracısız faydalı bakterilerimizin artışına ve muafiyet güçlenmesine da etken olurlar. Çok birkaç tanıdık ve özel durumlarda haddinden fazla yararlı olabilen sinbiyotik gıdalar ise; prebiyotik ve probiyotikleri akla yatkın kombinasyonlarda içeren hazır karışımlardır. Bu ürünler bağışıklığın güçlenmesi ve sağlığın korunması üzere sinerjistik bir gravite ile haddinden fazla müfit olabilirler. Depremzedelerin imkan dahilinde, prebiyotik, probiyotik ve sinbiyotik yerine yukarıda açıkladığımız gıdalara ulaşımlarının sağlanması gerekmektedir. Çağa, bala, gebe, buğulanmış ve kronik sökel olan bireylerin durumlarına akla yatkın beslenebilmeleri amacıyla ait uzmanlar tarafından onlara bindi olunmalıdır. Durumlarına özgü olarak müfit olabilecek gıdalara ulaşımları sağlanmalıdır. Depremzedelere verilecek afiyet hizmetleri beyninde, durumlarına uygun beslenmeye dayalı müşavirlik ve tavsiyelere ulaşımları yüce benzeri düz tutmaktadır” şeklinde konuştu.

“Suları kesin yeterince kaynatmalı ve soğuyunca içmelidir”

Kavga, “Zinde beslenmenin geçmiş adımı tagaddi hijyenine dikkat etmektir. Sunma yüce öncelik akman içme suyu teminidir. Kontamine olma ve haddinden fazla miktarda mikrop ihtiva ihtimali olan sular asla içilmemelidir. Temizliğinden güvenli olunan su temini ve tam miktarda içilmesi depremzedelerin sağlığı üzere haddinden fazla önemlidir. Zorunlu durumlarda temizliğinden emniyetli olunmayan suları kategorik yeterince kaynatmalı ve soğuyunca içmelidir. Hijyen, sağlığı arkalamak için alınacak günahsızlık tedbirleri namına tanımlanabilir. Temizliğin önceki şartı yeterince su ve sabunla yapılan canlı halk yıkamadır. Hele yemeklerden önceki ve sonra genişlik birkaç 30-45 saniye olacak şekilde, inç uçları, parmak araları ve ahali sırtı kabil birkaç yıkanan bölgeler dahil kalkışmak için, elin tamamını sabunla adamakıllı ovmalı ve daha sonradan su ile yeterince durulayıp kurulamalıyız. Hıfzıssıhha umum temizliği ile başlar. Aşındırmak pişirmede ve serviste mergup malzemelerin akman yıkanması, gerekirse yüksek sıcaklığa maruz bırakılması ve mikroplardan arındırılması önemlidir. Ayrıca ferdî günahsız hizmet koşulları ve akla yatkın sıklıkta duş imkanı sağlanabilirse beslenme hijyeni için gerekli cisim temizliği cins cins. Çamaşır ve bulaşıkların akla yatkın koşullarda yıkanabileceği noktaların yaygınlaştırılması da depremzedeler amacıyla makro hıfzıssıhha unsurlarıdır” ifadelerini kullandı.

“Aksama şüphesi olan gelişigüzel soy besin maddesi çekinti etmeden imha edilmelidir”

Azık maddelerinde bozulmayı göz önüne alarak dışarıda, açıkta beklemiş gıdalar, detaylı müddet güneşe maruz kalmış yemekler, bozulmadığından emniyetli olunca tüketilmesi gerektiğini ifade eden Çekişme, “Besin zehirlenmeleri hayatı tehdit edecek boyuta varabilir. Dondurulmuş gıdalar çözündüğünde güdük sürede tüketilmezse katiyen gene dondurulmamalıdır. Sevimsiz zincirde beklemesi gereken ten ve süt ürünleri üzere gıdalar dışarıda dulda edilmemelidir. Arıza şüphesi olan her tür gıda maddesi çekinti etmeden imha edilmelidir. Dağıtılan konserve ve hazır gıdalar tüketilmeden öce banko akıbet kullanma tarihleri gözden geçirilmeli ve azık bozulmasını düşündürecek vizyon, nişan ve aynı belirtilerinin olup olmadığına bakılmalıdır. Antrparantez konserveler yakışıksız koşullarda beklediğinde bozulabilir. Açılmadan önceki kutularda şişme, kapakta bombeleşme varsa bu soy konserveleri tüketmekten kaçınmalıyız. Kutuda kodes, akım ve tıpkısı benzeri uzaklık görünürse bu konserveler da imha edilmelidir. Facia kılavuzlarından ve esas beslenme kitaplarından konuyla ilişik güncel gâh balaban bilgileri aktarmaya çalıştım. Depremzedelerin sağlığı amacıyla beslenmelerine ilgi edilmeli ve bu hususta banko şuurlu gıda temini yapılmalıdır. Bu print günleri teavün ve dayanışma ile oynamak için el ele vermeye bitmeme etmeliyiz” dedi.

Share: