Edirneli ikiz milli tekvandocular, bu arada olimpiyatlara süzülmek üzere çalışıyor

Edirneli tek er bezi ikizi milli tekvandocular Hasan ve Hüseyin Aslan, başarılarını sürdürüp olimpiyatlarda zirveye çıkmayı hedefliyor.

Edirne Belediyesi Toyluk Spor Kulübü Tekvando Takımı sporcusu olan 15 yaşındaki cevza, millî ve arsıulusal şampiyonlarda elde ettikleri başarılarla dikkat çekiyor.

Hayatın temas anını gelişigüzel paylaşan koşa kardeşler, 8 yıldır yaptıkları tekvandoda dahi birbirlerinin yer nazik motivasyon kaynağı oluyor.

Aralarında 3 kilo ayırt olan ve ayrımlı sıkletlerde savaşım fail koşa tekvandocular, katıldıkları şampiyonalarda birçok posta kürsüye artık ve onlarca madalya kazandı.

Arslan kardeşler, uluslararası şampiyonlardaki başarılarını bitmeme ettirip, olimpiyatlara katılmak ve kürsünün önceki basamağına geçmek amacıyla birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Hasan Arslan: “Kardeşimle temas şeyi başarabileceğimizi düşünüyorum”

Milli tekvandocu Hasan Aslan, AA muhabirine, ikiziyle tekvando yapmaktan etraf çokça mutlu olduğunu söyledi.

Kardeşinin, hayatın seçkin alanında destekçisi olduğunu tabir eden Hasan, “İkizim, olması ve birlikte spor fayrap etmek çok pir. İkizim beni bedbaht olduğumda bahtiyar, apışık olduğumda ruhlu yapıyor. Kardeşimle rastgele şeyi başarabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Hasan, ikiziyle sadece spor salonunda değil, evde ve okuldaki abes zamanlarında bile antrenman yaptıklarını dile getirdi.

Tekvando branşında tekâmül etmek ve zirveye çıkmak için futbolu bıraktıklarını ve tamamen tekvandoya yöneldiklerine dikkati calip Hasan, şunları kaydetti:

“Antrenmanlarımız haddinden fazla ongun geçiyor. Ego şiddetli olursam o benim motivasyonumu yükseltiyor, onun morali bozuksa ben onun motivasyonunu artırıyorum. Beraber çok iyi aynı antrenman yapıyoruz. Birbirimizin eksikliklerini tamamlıyoruz. İki sefer Türkiye şampiyonu oldum, bir sefer dahi Türkiye ikincisi oldum. Estonya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olmayı başardım. Hedefim 2028 Olimpiyatları’nda Türkiye’yi bildirme mebzul şekilde düzen yazar Türk bayrağını sunu yukarıda dalgalandırmak. Bugüne kadar Edirne’den olimpiyatlarda kademe elde etmiş bir tekvandocu bulunmayan. İkizimle gelişigüzel olimpiyatlarda kudretli olup bir ilki keyiflendirmek istiyoruz.”

Hüseyin Arslan: “Maçlarda yer şişman destekçim ikizim ve hocam”

Hüseyin Arslan ise maçlarda yeryüzü nazik desteği ikizinden gördüğünü söyledi.

Seçme antlaşma birbirlerini desteklediklerini anlatan Hüseyin, “Maçlarda bildirme büyük destekçim ikizim ve hocam. İkizim şu anda 45 kiloda yarışıyor, ben 48 kiloda yarışıyorum. Bu yıl 48 kiloda Türkiye ikincisi oldum. Gine katıldığım Türkiye şampiyonlarında üçüncülük ve ikinciliklerim var. Acun Tekvando Reislik Kupası’nda üstelik milli formayı giyerek madalya kazandım. Edirne toprak seçmelerinde ikizimle benzeri defa resmi karşılaşmada mücadele ettik. Seçme devir maç yapıyoruz amma o şekilde fora etmek çokça eğlenceliydi ve hep seyirciler şaşkınlıkla bizi izlemişti.” diye niteleyerek konuştu.

Hüseyin, tekvandoyu haddinden fazla sevdiklerini ve ikiziyle büyük hedefleri olduklarını belirterek, “İkizimle gelişigüzel olimpiyat şampiyonu görünmek istiyoruz. Ayrımlı sıkletlerde altın madalya elde etmeyi hedefliyoruz. Milli sporcu namına bayrağımı genişlik ferah şekilde oyun edip, Edirne’ye olimpiyat şampiyonluğu getirmeyi amaçlıyorum.” ifadelerini kullandı.

İkizlerden nazik başarılar bekliyor

Edirne Belediyesi Bilgisizlik Spor Kulübü Tekvando Kol Sorumlusu Çalıştırıcı Dayanabilen Eşme, ikiz tekvandocuların uzun yıllar süresince şişman başarılar elde edeceğine inancının umum olduğunu söyledi.

Eşme, Aslan kardeşlerin genelde ikizlerde görülmeyen bire bir başarıya sahip olduklarına ilgi çekti.

Kardeşlerin performanslarının birbiriyle yarışacak kadar bol olduğunu vurgulayan Pınar, şunları kaydetti:

“Genelde ikizlerin biri sportif anlamda haddinden fazla iyiyken diğeri onun gölgesinde kalmıştır. Amma bizim ikizlerimiz haddinden fazla enteresan ayrımsız özelliğe erbap. Rastgele ikisi dahi haddinden fazla iyiler. Antrenmanda aynı gün Hasan iyiyse, ikinci antrenmanda Hüseyin’in çokça ferah olduğunu görüyoruz. Bu uzanım Türkiye derecelerine aracısız yansıyor. Amma şöyle ayrımsız talihsizlikleri var: ikiz oldukları ve rastgele ikisine yıldız temyiz etmek amacıyla ayrı sıkletlerde yarıştırıyoruz. Filhakika tıpkı sıklette yarışsalar bire bir ve ikinci sırayı paylaşacaklar. Temas ikisinin üstelik şampiyonluk şansı olsun diye niteleyerek hakeza yapıyoruz ama ayrımsız peş sıklete yükselen bazen zararlı çıkıyor.”

Share: