Enkazdan çıkan depremzedenin sözleri tüyleri dikleşmiş etti: Ayrımsız şehit bana zemzem suyu verdi

Asrın felaketinden enkaz altından çıkarılarak kurtarılan depremzedeler yaşadıkları içtinap etmek dolu anları anlattı. Hayatlarında görmedikleri aynı kabusu yaşadıklarını ve çökme altında kaldıkları süre ortamında sonsuz dua ettiklerini belirten depremzedelerden Döne Balcı isimli kadın kriz altındayken tıpkısı şehidin namına zemzem getirdiğini ve kızının başındaki kanamayı durdurarak tıpkı saat sonradan akrabalarının kendilerini kurtaracaklarını ve kurtarılmasının de tıpkı şekilde gerçekleştiğini söyledi.

KIZI İLE BULUŞMASINDA CAN ANLAR YAŞANDI

Enkazdan çıkarıldıktan 6 gün sonraları Manisa Site Hastanesinde baştan mülaki temel ve kızın kavuşma anları ise duygu meşgul anlara manzara oldu. 9 Gücük Ay’ta Manisa Site Hastanesine getirilen 10 yaşındaki Melisa Balcı ve 12 Şubat’ta hastaneye sevki gerçekleştirilen Esas Döne Balcı 14 Gücük Ay tarihinde enkazdan sonradan ilk defa buluşarak özlem giderdi. Esas ve kızın tedavileri devam ediyor.

“KIZIMIN ÜZERİNDEKİ TAŞLARI KENDİ ÜZERİME YIĞDIM”

Depreme Hatay’ın Özgülük ilçesine kapalı Itimat köyündeki 2 eğik evinde yakalanan ve 10 yaşındaki kızı Melisa ve eşi Emrah’la alay malay çökme altında küsurat 44 yaşındaki Döne Balcı, “Ben 1,5 bölüm deprem sonrası kızımla bu arada çökme altında kaldık. Zelzele başlayınca kızımı kaçırmaya çalıştım. İki duvarın ortada kaldım. Kızımın üzerine dahi konu düştü. Kızımın üzerine gelen taşları üzerime yığdım. ‘Kızım nasılsın, gani misin?’ dedim ‘İyiyim anne. Kafam kanıyor’ dedi” diye niteleyerek çöküntü altındayken başlarından geçen ilginç olayı anlattı.

“BİR ŞEHİT BANA ZEMZEM VERDİ”

Çökme altındayken bire bir şehidin yanlarına geldiğini nâkil Balcı, “Aynı şehit geldi. Buralarda yok o martir. Zemzem verdi. Kızımın başını okşadı. ‘Durdu kanaması’ dedi. ‘Sizi dahi aynı saat sonra kurtaracaklar’ dedi. Bana su ve cennetten gül kokusu verdi. Bire Bir mum verdi. Dedi ki ‘Gideceğim, söyleyeceğim herkese malumat vereceğim. Seni kurtaracak akrabaların’ Sağlıklı olsun kardeşlerimiz ve askerlerimiz geldi. 1,5 çevrim bilahare akrabalarımdan biri kurtardı beni. Buralara geldim. Ben doktorlarımdan memnunum çok şükür. Hepsinden çok memnunum. Cenabıhak hepsinden razı olsun. Hükümetimizden dahi bize yardım edenlerden bile memnunum. Tanrı kimsenin başına vermesin. Kurda kuşa birlikte vermesin.”

“SÜREKLİ YAKARIŞ ETTİM”

Depreme Hatay’ın İskenderun ilçesindeki 5 bükülmüş bire bir apartmanın 3’üncü katındaki dairesinde yakalanan ve yakınları tarafından 5. saatte enkazdan çıkarılan 63 yaşındaki Zeynep Erdoğdun, “Çok farklıydı deprem. Ego hayatımda hakeza bire bir özdek görmedim. Pencereler patladı, duvarlar patladı 2 dakikada kapının önüne kadar gitmem olabilir değildi. Takkadak oldu. Beni çıkardıklarında binanın üstte iki cellat yoktu ben en son kabilinden duruyordum. Belki da ondan kurtuldum, bilmiyorum. 3’üncü kattaydım. Eşimi kaybettim o toprağın altında kaldı ben kurtuldum. 5 saat bilahare çıktım ego. Yatağın uç kısmında kalmıştım. Yatağın yanı sıra payanda vardı. Orda oturdum. Berjer koltuğun üstü yüksekti. O yüzden beton başıma gelmedi. Öleceksem öleyim Allah’ım bana incitici çektiri, kurtaracaksan birlikte kurtar diyerek yakarış ettim. Eksantrik aynı madde yapamadım.” dedi.

Share: