Erbaa ilçesi fındık veriminde Karadeniz illeriyle yarışıyor

Tokat’ın Erbaa ilçesinde üretilen fındığın kalitesi Karadeniz illerini aratmıyor.

Tokat’ın biricik fındık üretimi yapılan ilçesi Erbaa’dahi bu yıl hasat haddinden fazla bereketli geçiyor. 2015 yılında Hükûmet Kararı ile fındık üreten iller kapsamına giren ilçede, 30 bin dönümlük alanda 1600 fellah fındık üretimi yapıyor.

İlçede 215 rakımdan 1300 rakıma büyüklüğünde farklı arazilerde değişik asıl ve çeşitte üretilen fındığın bu yılki verimi sezon şartlarının da akla yatkın olması sebebi ile art seviyelere artık.

Gökal Mekân Şehremini Osman Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gökal beldesinin ilçeye 52 kilometre mesafede ve pejmürde Karadeniz yerleşimine bilge olduğunu ve bu yüzden ağırlıklı olarak fındık tarımı yaptıklarını söyledi.

Fındık üretiminin Erbaa’nın yıldız istikametinde yoğunlaştığını anlatan Akbulut, “Almanak üretimimiz 5 bin ton civarında. Verim adına da siftinlik Karadeniz illeri ile yarışıyoruz. Yüzdelik ellinin üzerinde verimli fındık üretimi yapıyoruz ve bu konuda çok iddialıyız. Arz bol şekilde bahçelerimizi düzenleyerek bundan sonra yapıt almanın hesabı ve kitabını yapıyoruz. Devletimizin vermiş olduğu fiyatların kararlı olması, herhangi bir sene Yerey Mahsulleri Ofisinin açılması zımnında çiftçilerimiz da mağdurluk yaşamamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Fındık üreticisi Cafer Erdönmez ise “TMO’ya fındığımızı getirdik. Fındık üretiminden bu sene Tanrı’a şükür bölgemizde tümce mutlu. Bu sene iyi ürün oldu. Devletimizin verdiği fiyattan da memnunuz. Yüzdelik yüz eşit verdi. Herkesten Allah razı olsun.” dedi.

Share: