Erzurum’un yaylaları, maşrık ve güneydoğudan göçkün aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki otlak ile yaylaları, maşrık ve güneydoğu illerinden mevrut göçer ailelere karı sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akar ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu yaklaşık 3 bin rakımda kâin Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri ülfet etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden mevrut ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle arkadaşça eden Memiş, çocuklara de oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un otlak itibarıyla Türkiye’de balaban ayrımsız potansiyele cemaat olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti tercih ettiğini aktardı.

Türkiye’nin maruf gayda peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını tabir fail Memiş, “Yaklaşık 100 yıldır burada göçerlik yapan kardeşlerimiz var. Çadır sistemi var ve burada 300 hane bulunuyor. Gün panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen süt ürünlerinden yapılan tulum peynirini parçalanmamış Türkiye tanıyor ve hakeza da aynı mülhak değeri var.” dedi.

“Türkiye’da merası sunma aşkın olan il bura”

Memiş, Erzurum’un hayvan sayısı bakımından şişman benzeri potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına duygusal verdiğini dile getirdi.

Bölgede sınırsız bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda sönümsüz hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diye bahsettiği saha Erzurum zira Türkiye’bile merası en fazla olan iklim bura.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Akaret bile Türkiye’nin mera varlığının yüzdelik 11’ine sahip Erzurum’da, kısaca 52 farklı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını site dışından gelen göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin dip seviyede istihsal yaptığına işaret eden Akaret, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine el şartlarda ulama sunuyor. Elde ettikleri benzen ürünleri rastgele namına işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan kadar iller ilkin kalkışmak için haddinden fazla sayıda değişik şehirden gelen göçerleri kentimizde konuk ediyoruz.” diyerek konuştu.Share: