Güllabi timi, Ilısu Baraj Gölü’nde 7/24 fariza başında

Batman İl Açıkgöz Komutanlığı bünyesinde güzeşte sene kurulan Hasankeyf Uyanık Düzenlilik Bot Komutanlığı, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü’nde 7 gün 24 saat güvenliği sağlıyor.

Hasankeyf kaymakamlık merkezinde Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü kıyısında konuşlandırılan bot timi, 318 kilometrekarelik baraj gölünde görev yapıyor.

Bot timi, Batman sahası başta kalkmak amacıyla baraj gölüne kıyısı kâin Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Şırnak ülke sınırında birlikte güvenlik ve asayiş hizmeti yürütüyor.

Baraj gölünde bahir araçlarını denetleyen, sit alanlarının kontrolü ile ekin ve beğeni varlıklarının korunmasını sağlayıcı tim, gizliden gizliye avcılıkla savaş ediyor, su sporları kapsamında planlı etkinliklerde ve turistik gayeli havza turlarında emniyet tedbirleri alıyor. Tim, ihtiyaç halinde insansız ambulans aracı ile fert kurtaran hizmeti veriyor, kontrol kurtarma çalışmalarına katılıyor.

“Bir yılda 191 yaka seyri ve engelleyici manşet devriyesi yürütme etti”

Hasankeyf Uyanık Güvenlik Bot Komutanı Astsubay Mümessil Çavuş Eray Canverdi, AA muhabirine, Asayiş Bot Komutanlığı olarak takı alanlarının 318 kilometrekarelik baraj gölü olduğunu belirtti.

Canverdi, bu bölgede anne olarak yan seyri yaptıklarını, inhibütör kolluk devriyeleri icra ettiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Mevzuata çapraz fiillerin tespiti halinde adli ve idari işlemler yürütülmekte, bu kapsamda; motorlu ve motorsuz deniz araçlarının denetimi yapılmaktadır. Yolsuz ve gizlice akarsu ürünleri avcılığı takip edilmekte, sit alanları kontrol edilmekte, ekin ve tabiat varlıkları korunmaktadır. Esmer yolu ile ulaşım imkanı yoksuz yan çevresindeki arazilerin baraj gölü üzerinden kontrollerini bile fail bot timi, son tıpkısı yılda 191 kıyı seyri ve inhibitör kolluk devriyesi yürütme etti.”

Özellikle suda gark olaylarına cebin vatandaşların duygusal güvenliklerinin sağlanmasının rüçhan hedefleri olduğuna dikkati çekici Canverdi, çocuklara doğa ve hayvan sevgisi kazandırılması amacıyla düzenlenen faaliyetlere de ulama sağladıklarını, vatandaşların mevzuata aykırı fiiller hakkında bilgilendirilmesine birlikte önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Share: