Malazgirtliler ve Ahlatlılar, Malazgirt Zaferi etkinliklerini heyecanla bekliyor

İBRAHİM YALDIZ/ŞENER TOKTAŞ – Muş’un Malazgirt ile Bitlis’in Yabani Armut ilçelerinde vatandaşlar, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyor.

Malazgirt’teki “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı” ile Çakal Armudu’taki “Melik Alparslan Otağı”nın bulunduğu Budun Bahçesi’nde yapılacak kutlamalar için hazırlıklar sürüyor.

Önceki yıllara bakarak elan ciddi katılımla gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler öncesinde Malazgirt ve Çakal Armudu ilçelerinde sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar, 3 gün sürecek etkinliklerle hem ilçelerini genişlik mebzul şekilde tanıtmayı hem birlikte programa katılması muhtemel Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki yetkilileri yeryüzü dolgunca şekilde ağırlamayı hedefliyor.

1071 Malazgirt Spor Kulübü Başkanı İsmail Türeli, AA muhabirine, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü öncesinde hazırlıkların sürdüğünü belirterek, “Kaymakamlığımız ve belediye, etkinlikleri sunu ongun şekilde birleştirme ediyor. 26 Ağustos’ta ayak topu turnuvası da düzenleyeceğiz. Halkımız heyecanla etkinlikleri bekliyor. İlçemizde gelişigüzel sene kutlamalar yapılıyor ve vatandaşlar dahi bu coşkuya eş oluyor.” şeklinde konuştu.

Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ise 26 Ağustos Malazgirt Zaferi tebrik programının başlamasına mahdut günlerin kaldığını söyledi.

İlçe halkı kendisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı beklediklerini ifade fail Kılıç, şöyle konuştu:

“Malazgirt halkı 26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımızı coşkuyla karşılayacak. Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlar daha çok Malazgirt ilçesine geliyor. Bu etkinliklerin Malazgirt’in esnafına de yoğun katkısı oluyor. Kutlamalar bu yıl elan coşkulu olacak. Biz üstelik ilçemizi sunu iyi şekilde tanıtmayı hedefliyoruz.”

Malazgirt esnafından Muhammet Osman Diri dahi akıbet yıllarda coşkuyla kutlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinin ilçenin tanıtımına ulama sunduğunu belirtti.

Etkinliklerin başlamasını heyecanla beklediklerini anlatan Etkili, “Bu programların seçme anlamda ilçeye faydası oluyor. Esnaf hayatiyet yaşıyor. Etkinliklere Malazgirtliler namına kırıcı katılma sağlayacağız.” dedi.

“Etkinlikler sebebiyle Ahlat ve Malazgirt pop oldu”

Ahlatlı kötek ustası Refa Gökbulak, el sanatları ustalarının aylardır etkinlik üzere hazırlık yaptığını söyledi.

Kutlamaların değme sene elan hararetli geçtiğini dile getiren Gökbulak, şunları kaydetti:

“İşlerimiz açıldı, turistler dahi imdi gelmeye başladı. Yabani Armut’taki etkinlik çok önemli. Mahdut içi ve mahdut dışında fuarlara gittim. Yabani Armut’taki kabil bir aktiflik görmedim. Etkinlik amacıyla tedarik yapıyoruz. Davetlilere kötek hediye edildiğinden kullanılmamış tasarımlar yapıyoruz. Sabırsızlıkla o haset bekliyoruz. Yabani Armut’a ve bölgeye çalkantı katan etkinlikler, bizi ve ilçemizi müspet etkileyecektir.”

Esnaf Halim Adıyaman ise “Esnaf olarak etkinliklerin yapıldığı dönemde etkili günler geçiriyoruz. Hepimize katkısı oluyor. Cumhurbaşkanımızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın katılımı ve bu etkinlikler yardımıyla Yabani Armut ve Malazgirt popüler oldu. İnsanlar Ahlat’ımızı çok çok tercih etmeye başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaşlardan Nurullah Güvendik birlikte “Aktiflik döneminde insanların ilçemize ilgisi artıyor. Bizim amacıyla çokça nadir olan Cumhurbaşkanımızı ve etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyoruz.” dedi.

Esnaf Amaç Akkurt de etkinlikler sayesinde Çakal Armudu’ın henüz iyi tanıtılmasını ve henüz fazla turistin ilçeye gelmesini beklediklerini söyledi.

Yabani Armut’ta güzelce etkinliklerin yapıldığını kaydeden Akkurt, “Buraya kerem erkanının iri bölümü geliyor. İlçemizin daha aşkın tanınması bizi bahtiyar ediyor. Heyecanımız dahi var. Cumhurbaşkanımız geliyor. 25-26 Ağustos’ta burada olacak. Cumhurbaşkanımızı karşılayacağımız amacıyla mutluyuz.” ifadelerini kullandı.Share: