“Hasan Gelmedi” oyunu Diyarbakır annelerinin sesi olacak

Diyarbakır annelerinin yara yoğun hikayeleri “Hasan Gelmedi” ünlü oyunla temsil sahnesine taşınacak.

Dağa kaçırılan çocukları için HDP yer binası önünde 3 yılı çok zamandır yerleşme eylemi yapan Diyarbakır anneleri, enik nöbetini kararlılıkla sürdürüyor.

Temaşa oyuncusu ve metin yazarı Kuzuluk Canat, provaları devam fail oyuna ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada Diyarbakır annelerinin mücadelesinden ayrımsız temel olarak çokça etkilendiğini söyledi.

Diyarbakır annelerine sanatıyla korumak amacıyla tiyatroyu seçtiğini anlatım fail Canat, “Elimdeki bir tane ancak sanatım olduğunu düşündüm. Aslında önceki Diyarbakır anneleriyle müntesip aynı roman yazmayı düşünmüştüm. Fakat sahnenin, tiyatronun etkisinin çok henüz fazla olacağından emin olduğum için tıpkısı temsil oyunu sahnelemeye değişmeyen verdim.” dedi.

Hale Canat, pek yazımı, yönetimi ve sahnelenmesini üstlendiği oyunda temel kahramanların, cins avlu hikayelerini sahneye uyarladıklarını belirterek, gösteride gencinden yaşlısına 6 ana karakterinin yer aldığını söyledi.

“Annelerin içindeki acıyı kırıcı ile temyiz etmek oyunu hazırladı”

Baziçe üzerinde 1,5 aydır çalıştığının altını çizen Canat, şu bilgileri verdi:

“Karın aşaması, yazım aşaması ve sahneye konulması toplamda aynı buçuk kamer. Esasta çokça aceleci tıpkı çoğalma oldu. Sebebine gelince bir tane yabanlık baziçe olması ve tam zamanımı alması. Evde kulaklıkla dinlediğim repliklerle daim onlarla dinamik aynı herif haline geldim. O anneliği süresince takip etmek, oradaki analarımızın majör mücadelesini olgun kaynaklarından aktarmak, annelerin içindeki acıyı üzücü ile temyiz etmek oyunu hazırladı. Diyarbakır annelerinin hikayelerini kaleme kayran insanlar var. Bu kitapları kavramak, ağız ağıza bağırsak içe varagelmek gibi benzeri özdek oldu. Yani benim dünyam, hayatım değişti.”

Aktör Canat, tıpkısı temel olarak Diyarbakır annelerinin acılarını hissettiğini ve onların sesini reklam etmek için çabalama gösterdiğini aktararak, “Bir Tane zorlandığım bekçi ağlamamak amacıyla kendimi edisyon tutuyorum. Haddinden Fazla zordu, filhakika evvel provalarımı alamadım. Bilcümle yarıda fasletmek zorunda kaldım. Asistanım da ‘Biz hakeza giderse provayı yapamayacağız, bu oyunu çıkaramayacağız.’ gibi aynı anif çıkışta bulundu. Yani hakeza gayrimümkün. Ağlayarak gelişigüzel provayı yarıda kesiyor, bitmeme edemiyordum. Ama tabii kim giderek alışıyoruz ve bir nice yerde sesimizi duyuracağımızı bildiğimiz için, bu oyunla birçok annenin yüreğindeki o merhameti, merhamet silsilesi namına yanık annelere aktarabileceğimiz amacıyla provalarımı tamamlamayı başardım, demincek kânunuevvel oyunda.” diye niteleyerek konuştu.

Müziklerini Yücel Arzen yaptı

Tiyatronun etkisine birlikte değinen Canat, şöyle bitmeme etti:

“Piyes gerçeği diye niteleyerek aynı özdek var kim o dahi hamur hayatları ve o sahn hikayelerini sahnede aynı ihya etmek. Bu buut, oyunu sahne dünyanızdan alıp gerçeklerin içine yani çözme dünyasına atıyor. İçiniz yana yana oynuyorsunuz. Tiyatroda görüntü dünyasında yani hayali bir dünyada hayali kahramanları harlatmak, kandırmak adamakıllı ve coşku vericidir. Hayalet dünyasından hal dünyasına yani asıl hayatların yansıtılması ve oynanmasına gelince, bu haddinden fazla yumruk ve birey dokunaklı olanaklı.”

Canat, oyunun müziklerini Yücel Arzen’in üstlendiğini, metninin bazen bölümlerinde Esra Elönü’ye ilgilendiren sözlerin kayran aldığını belirterek, “Sevgili Esra Elönü bu projeye özden destek vererek bizleri cesaretlendirdi, ona minnettarım.” diyerek konuştu.

Oyunun prömiyerinin teşrinievvel ayının ilk haftası Diyarbakır’bile yapılması planlanıyor.

Yaklaşık 90 an süren bir tane yabanlık baziçe, Diyarbakır’dan bilahare İstanbul Atatürk Hars Merkezi’nde ve Türkiye’nin değişik sahnelerinde izleyiciyle buluşacak.

Share: