Hdp’li Ermiş Orhan Işık Bakan Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık, son aynı haftada Ankara’birlikte beyaz zehir işçisi Ömer Tür, Gaziantep’te yapım işçisi Mürtefi Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’üstelik inşaat işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’dahi hastanede düzenlilik görevlisi olan Tuğrul Okudan, gemide zeybek olan Şiir Balcı, Sakarya’üstelik benzeri firmada ısı cazibe işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’da yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de inşaat işçisi Emrah Aslan, Bursa’de Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Iş ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Himmet ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler kayran aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE GÖRE 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE GENIŞLIK BIRKAÇ 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de vacip yasaklayıcı tedbirler alınmadığında hareket cinayetleri sistematik tıpkısı şekilde devam etmektedir. Gelişigüzel yıl yer bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve diğer bazı kaynaklardan derlediği verilere göre 2021 yılında hareket cinayetlerinde yer beş alti 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının ilk sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde sürekli, inhibitör tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den fazla iştirakçi, muktezi önlemler alınmayan iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Özellikle ekincilik ve inşaat sektörlerinde taşıt dışılık nedeniyle gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, hareket kazası ve patika hastalığı geçirenlere ilgilendiren verilerin kaydı evet tutulmamaktadır evet bile muallel tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Eylül 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında müteharrik işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Ölmez-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Çelik bile 20 yaşındaydı. Son bire bir haftada Adana’de orman işçisi Imge Durakçı, Kastamonu’dahi yapım işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’bile inşaat işçisi Mustafa Kılıç, Samsun’da otel çalışan Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’da inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Mutlu Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’de Maden işçisi Ömer Tip, Gaziantep’te inşaat işçisi Ulvi Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile yapım işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’de hastanede düzenlilik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide efe olan Şiir Balcı, Sakarya’birlikte benzeri firmada ısı çarpıcılık işçisi olan Muhsin Hane, Konya’üstelik inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de inşaat işçisi Emrah Aslan, Bursa’bile Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında sakil yaralanan, mihman tıpkısı şekilde özürlü olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ahiret yolculuğu getirmektedir.”

Icra Vekili Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari yolu üstünde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Polat’ın ölümü karşı düzenlenen tıpkı soruşturma bulunan mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe ilişkin ölüm sayısı’ kaç olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin yaş ve cinslik dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe bağlı kazalarla engelli olan hayat sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hareket kazaları ve maruz kaldıkları meslek hastalıklarına ilgilendiren Bakanlığınızın tıpkısı selen derlemesi veya raporu bulunan mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci iştirakçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, seks, yaş kabil göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik nedeniyle yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten sorumlu görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği yerine yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, ekonomik ve içtimai destekler nelerdir?”

Share: