İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla bir araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan irade ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız artık muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Soylu, El Terbiye Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu esasen kamu yönetiminin merkezine düz lazım kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çok elan ayrımlı bire bir noktaya haiz Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve muvaffakiyet dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün gece Van Bahçesaray’de olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’üstelik bir düzenlilik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem de Veca temel illerimizi alelhusus özlük çerçevesine düz aynı düzenlilik toplantısı yaptık. Peşi Sıra STK’ler ile gelişigüzel olduk, hem esnafımızı musahabe ettik hem birlikte tün Bahçesaray’a gittik. Onların bile selamlarını hürmetlerini sizlere tercüme etmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Bu tür toplantıların, yerelde görev yapanlarla bir araya gelmenin, himmet alanlarıyla ilgilendiren müzakere etmenin Cumhur Reisi Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun benzeri zamanda tıpkısı düzentileme modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Sülale İçi Kadına Seri Savaş Eş Güdüm Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Savaşım Eş Güdüm Toplantılarımız var ve afetle dahi ilişkin koordinasyon toplantılarımız var. Ayrımsız bunun üzere muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar öz görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Sizlerin birlikte izlem ettiğiniz gibi akıbet yıllarda Sayın Reisicumhur’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna eskimemiş tıpkı cereyan getirdik. Alelhusus kurumsal ve ilişkinlik anlamında adımlar attık. Şahıs haklarında ve diğer konularda düzenlemelere gittik ve bunları dahi sürekli geliştiriyor, bakir adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin kerem eliyle karşılanması, silah destur harcı alınmaması üzere bir nice adımı gerçekleştirdik. Akıbet yerine kocabaşı ödenekleri aynı katsayıya bağlıydı ama belirgi bakımından o katsayı ile asıl ücretler beyninde aynı ayrımlılık bahis konusu oluyor, bütün beraber bu iyileştirmeyi yazmak üzere de ceht gider ediyoruz. Şimdi onu üstelik etraflı zamandır bizim da dilek ettiğimiz şekilde minimal sevap seviyesine, TBMM’birlikte milletvekillerimizle Sayın Cumhur Reisi’mızın talimatıyla alay malay çıkan kanunla minimum ecir seviyesine endekslendi. Şu anda minimal ecir arttıkça temas ayarlamaya gerek kalmadan minimum sevap seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilişkin kurumsallık anlamında adımlar atıldığına meni eden Vekil Soylu, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Günü ilan etti bulunmaz Reisicumhur’mız. Muhtarlarımıza Şahıs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez ayrımsız ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz çehre üstelik İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Daire Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada esasen bu dönüş içerisinde gine nadir Cumhur Reisi’mızın talimatıyla Muhtarlar Daire Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın irade ve şikayetlerini takip edebilen merkezle ilişkilerini pekitmek üzere Muhtar Hikmet Sistemi’ni kurmak bu dönemin şanlı adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız son hamle de şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kararıyla amme yararına etkin toplum örgütü statüsü kazandı. Bunun da önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza bittabi haddinden fazla nazik katkısı olacağını düşünüyoruz. Sair taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız da bitmeme ediyor. Geçen aile evet de küçük ay ayında bu konuyla ilişik tıpkı kadem atmıştık. Allah şans ediyor, 140 devir içerisinde, az daha 4-5 ayda sakat binayı yıktık, kullanılmamış tıpkı binayı tanzim ettik. İçinde tefrişatı bile dahil kalkışmak üzere bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Ekim’den önceki ilkgüz sonuna kadar Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde tamamen muhtarlarımızın hizmetine yönelik tıpkı Muhtarlar Evi binasını, Allah kader ederse Sayın Cumhurbaşkanı’mız bizimle gelişigüzel olacak. İnşallah bu binanın açılışı da orada aynı vesileyle gerçekleştirilmiş peki.”

Icra Vekili Aristokrat, muhtarlık binalarının düzlük tahsisi sorununu Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla fora etmek için hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini tabir etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini tamlayan Soylu, binaların yerel mimariye akla yatkın şekilde yapılması için proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Aristokrat, 19 Ekim’da 100 muhtarlık binasının ana atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını rapor ederek, “Bize talepte bulunan muhtarlarımızdan yeri hazır olanların yahut yerini bizim amade edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını de yine Sayın Reisicumhur’mızın ortaya koyduğu kaime ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu bilcümle Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası namevcut muhtarlık sayımız bile 39. İnşallah bunu birlikte tıpkısı cazibe dahilinde haddinden fazla çabuk aynı şekilde 19 Ilk Teşrin’den sonradan ortaya koyacağımız aynı planlamaya üstelik bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Muhtarlar etiket kartıyla müze ve harabelik yerlerine girebilecek

Muhtarlar amacıyla tıpkısı yeniliği daha hayata geçirdiklerini dile getiren Soylu, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan temenni ettik. Müze ve harabelik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız daha çok muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz yerine girebilecekler.” dedi.

Vekil Soylu, alelhusus kadın muhtarların binaları için düzenlilik kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla emek yapıldığına meni etti. Çalışmaları tamamladıklarını anlatım fail Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bilcümle kadın muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, koca, bilcümle muhtarlarımızı kapsayacak benzeri şekilde planlandı. Burada bire bir öncelik sırası strateji ettik. Sıhhatli olsun eş muhtarlarımız bile evleviyet ortaya koydular. Bu evleviyet sırasını gerçekleştirdik. Karı muhtarlarımızın de alelhusus bu müşteri sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde de 16 karı muhtarımız var. Dilek fail avrat muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Mahsus 12 karı muhtarımız dilek etti 4’ü temenni etmedi. Tığ de 12’sini bunun lahzada tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Araç Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Vekil Soylu, şöyle konuştu:

“Bu modül deyim yerindeyse sayısal alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini enerjik kendisine kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın topu topu kullanmaktadır. Az Buçuk önceki söylediğim 50 bine mail muhtarımıza üstelik Mekansal Adrese Dair Pusat Sistemi projesiyle ilgili eğitimimizi bile tıpkı komütatör ile verdik. Buna ibret adres bildirimi sorgulama yöntemini birlikte ekledik. Bu şu söylemek. Yani bire bir vatandaşla ait. Siz yazıyorsunuz, şahıs idaresi, kaymakamlık, devriye gelene kadar 3, 3,5 ayı geçiyor. Falsolu mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Öyle bile oluyor. Sonradan bunu bire bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla bu arada değerlendirdiğimizde aceleten bunu ayrımsız modül içerisine atalım ve bilcümle kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 dönem süre versinler. Yani muhtarımızı tıpkı tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, ayrımsız tartışmanın içerisine çekmeyelim. Ferda olabilecek rastgele hepimizi üzebilecek tıpkısı olayda da hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, seçkin birimizi yüz yüze bırakmayalım.”

-“118 bin metruk binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, geçen kasım ayında vilayet ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine üstelik imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin çabucak muhtarın işi olmadığını fakat hakeza benzeri durumda muhtarın düzenlilik problemiyle karşı karşıya kalacağı tıpkısı alan olduğunu ifade fail Aristokrat, “Biz uyuşturucuyla ilişik aynı mücadele ortaya koyuyoruz. Arada Sırada bana söylediğim sözler zımnında kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’da 118 bin metruk çatı tespit ettik, çarpık çurpuk da tayin etmedik, ilk 60 bin 70 bin oldu ben biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’bile bulunan 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini de şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin metruk binayı metruk bina olmaktan çıkardık.” dedi.

Aristokrat bu yapıların mahalle sakinlerini rahatsız fail alanlar olarak kullanıldığını belirtti.

-117 bin emanet uyuşturucudan tutuklu bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla savaşım konusuna bile değindi. Salondakilere “Türkiye’dahi mızrap suçundan cezaevinde kaç emanet var, biliyor musunuz?” diye soran Soylu, “117 bin hayat” dedi.

Sahada uyuşturucuyla nazik bire bir uğraş verildiğinin altını çizen Soylu, şöyle sürdürdü:

“Şu zaman cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Temmuz tarihinde bu nicelik 35 bindi, sahada çok ağır sıklet aynı savaş ortaya koyuyoruz. Geçen gün Amerika’dan bir arkadaşımız geldi, aynı müddet orada ruhlu biri şu zaman Amerika’nın her yerinden maden gidermek başıboş, kafelerde kafeteryalarda esrar kokusundan ayrıksı bire bir kokuya rastlanılmıyor. Bir de bu cinsiyetsizlik denen ayrımsız kavram var ya LGBT denen şeyler bir üstelik o seçkin tarafta yaygınlaştı, karşı çıkmak birlikte günah, kimse benzeri husus söyleyemiyor, anca ayrımsız sıklet altına almışlar. Metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız gelişigüzel kişiye soruşturma yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle kaç yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana ki başlattı?’ kabilinden sorularla asıl itibarıyla karşı karşıya kaldığımız problemin bittabi çözüleceğini ortaya koyan bir süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı da buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında otopark ve arabalarda kullanıldığına dikkati çekici Aristokrat, bunlarla ilişik birlikte parkları tenvir, polis ve kurnaz denetimi kadar mukavemetli çokça önlem alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: