İstanbul’daki hallerde kumpir ve soğan bolluğu

İstanbul’daki hallerde patates ve soğan bolluğu

İstanbul’a kamyon kamyon patates, soğan geliyor

Güzeşte kamer 12 liraya ulaşan patatesin kilosu 7 liraya geriledi

Çözme esnafı: “Patates ve soğanda bolluğun süreceğini düşünüyoruz”

İSTANBUL – Kışlık hasadı bitmeme fail patatesler İstanbul’a ulaştırılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde üzere şehirlerden mevrut patatesler halde bolluk oluşturdu. Sabık ay fiyatları 12 liraya büyüklüğünde sâdır patatesin fiyatı 7 liraya büyüklüğünde düştü. Soğan ise 6 liradan satılıyor.

Kışlık hasadı bitmeme eden kumpir ve soğan bollaştı. Kumpir ve soğanın İstanbul’daki türlü bölgelerinde bulunan hallere sevkiyatları sürüyor. beherglas ağıl ortalama 10 kamyon patates geliyor. Patatesler Afyon, Sivas, Nevşehir, Niğde gibi şehirlerden İstanbul’a ulaştırılıyor. Soğanlar ise Adana, Antalya, Ankara ve Amasya kabil şehirlerden geliyor. Sabık kamer fiyatları 12 liraya büyüklüğünde vasıl patatesin fiyatı 7 liraya büyüklüğünde geriledi. Soğan fiyatları ise 6 liradan başlıyor. Yenibosna Çobançeşme’deki çözme esnafı patatesin bollaşmasıyla fiyatların gerilediğini söyledi. Esnaflar, patates ve soğanın bu sene bereketli olmaya devam edeceğini söyledi.

“Sevkiyatlarımız eziyetsiz bir şekilde sürüyor”

Hal esnafı Abdullah Dalcı, bu yıl mahsüllerin mübarek olduğunu söyleyerek, “değme etki bulunmayan. Halde kumpir 7-8 liralık, soğan bile 6-7 liradan satılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde kabil şehirlerden geliyor. Soğanda Amasya, Ankara kabilinden şehirlerden geliyor. Sevkiyatlarımızda herhangi bir ağırbaşlılık namevcut. Halimize günde 7-8 kamyon patates geliyor. 4-5 kamyonda soğan sevkiyatı oluyor. Bu yıl patateste sivri derecede eli nimetli, soğanda patates büyüklüğünde mübarek olmasa da rakamlar efdal. Patates geçen kamer 10-12 teklik civarındaydı” dedi.

“Günde ortalama 10 kamyon kumpir ayla geliyor”

Tıpkısı gayrı hal esnafı Evren Sivritepe, patatesin bu sene mübarek ve bereketli olduğunu belirterek, “Sevkiyatlarımız sürüyor. Patates fiyatları birlikte düştü. Kuzuluk günde 10-15 kamyon gelebiliyor. Kumpir fiyatları geçen hafta 10 liraydı şu anda 7-8 liraya kadar geriledi. Soğanda 6-7 liradan satılıyor. Fiyatların düşmesi bolluğa dayanıyor. Patateslerimiz Nevşehir, Sivas, Kayseri, Tokat üzere şehirlerden geliyor. Soğanda Adana ve Antalya taraflarından geliyor. Bu bolluğun bitmeme edeceğini düşünüyorum, bu sene çok artağan” ifadelerini kullandı.

Share: