Karadeniz’den yer sarsıntısı bölgesine yardımlar devam ediyor

Trabzon, Rize, Giresun, Kalaba ve Artvin’bile vatandaşlar, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra başlatılan müzaheret kampanyalarına bindi veriyor.

Trabzon’bile vatandaşlar, Vilayet koordinasyonunda Beşirli Çok Gayeli Spor Kompleksi’nde oluşturulan arkalama merkezine yardımlarını ulaştırmaya zaman üstelik bitmeme etti. Merkezdeki gönüllüler, mevrut yardımları türüne göre ayırarak, paketler halinde depremzedelere devam etmek için hazırladı.

Vali İsmail Ustaoğlu ve eşi Şenay Ustaoğlu bile sarsıntı bölgesinden getirilerek kentteki otellere yerleştirilen depremzedeleri müzakere yazar “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Rize

Rize’bile Cahillik Merkezi’nde depremzedeler için yardım toplanıyor.

Kente mevrut depremzedeler, burada oluşturulan sosyal markette giyim ve besin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Rize Berberler ve Kuaförler Odası’na uzuv erkek berberi ve kuaförler de depremzedelere ücretsiz zatî bakım hizmeti veriyor.

Giresun

Giresun’birlikte da afetzedelere yardımlar sürüyor.

Valilikten yapılan açıklamada, şu ana kadar Malatya’ya 222, Adıyaman’a 145, Kahramanmaraş’a 70, Gaziantep’e 25, Hatay’a 20, Adana, Diyarbakır ve Osmaniye’ye birlikte birer kalkışmak için 485 müzaheret aracının zelzele bölgelerine irsal edildiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca arkalama araçları dışında yer sarsıntısı bölgelerine gelişim makinelerinin bile aralarında olduğu 1006 açkı gönderildiği kaydedildi.

Cıvıl Cıvıl

Ordu’dan yer sarsıntısı bölgesine 159 tır ve kamyon müzaheret gönderildi.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, yaptığı açıklamada, Kargaşa’dan 2 bin 155 personel ile 595 şalter ve gelişim makinesinin bölgede çalışmalara katıldığını bildirdi.

Kargaşa Su ve Şebeke İdaresinin 30 personeli, 12’si tanker 15 araçla Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta fariza yapıyor.

Altınordu Belediyesi çalışanları ve gönüllülerden oluşan 20 yabanlık takım, Adıyaman’birlikte enkazda arama kurtarma, oba kurulumu ve insancasına yardımların ulaştırılmasına katılıyor.

Artvin

Artvin Valiliğinden yapılan bağlanmış açıklamada dahi Artvin Valiliğinin koordinesinde İl Hususi İdaresi ve Ankara Artvinliler Derneği hareket birliğinde depremden etkilenen vatandaşlar için kalımlı konutlarına geçene kadar Kahramanmaraş’ta 100 konteynerlik “Artvin Mahallesi” kurulacağı vurgulandı.

Açıklamada, depremzedelerin yaralarını gidermek amacıyla başlatılan kampanyaya gelgel, bünye, sivil topluluk örgütleri ile hayırseverlerden desteklerini sürdürmeleri istendi.

Ardanuç ilçesine merbut Güleş köyü sakinleri üstelik 42 küçükbaş hayvan satarak gelirini AFAD ve Türk Kızılayına gönderdi.

Share: