Karadenizli balıkçılar artağan sivri avlamaya devam ediyor

Samsun’da balıkçılar, av sezonunda teknelerini özellikle palamut almak üzere mütenevvi balık türleriyle doldurarak dönüyor.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, AA muhabirine, denizlerde avın bu sezon artımlı başladığını söyledi.

Palamut ve istavrit başta tutmak için balıkçıların bilcümle balık türlerini avladığını dile getiren Malkoç, “Palamudun olduğu yerde hiçbir madde satılmıyor. Şu dakika sunu verimli palamut. Dizge palamuda bakıyor.” dedi.

Başka illerden birlikte balıkçıların pelit avı amacıyla Karadeniz’e geldiğini tamlayan Malkoç, ” Akdeniz, Iye, bilcümle Karadeniz’e palamuda geldi. Balıklar iri, tanesi ayrımsız kilo geliyor. Bu yıl eli nimetli. Bu artağanlık ne büyüklüğünde harcama, onu bilemiyorum. Çok eli nimetli olması balıkçı amacıyla gani değil. Kıymet çok bağan oluyor, para kazanamıyor balıkçı. Buradan İstanbul’a ayrımsız taşımalık 35 bin lira.” diyerek konuştu.

Balıkçılar için belli bir müddet mazotta KDV indirimi yapılmasını isteyen Malkoç, “Şu zaman sivri 40-50 liraya haleldar bu masraflara bakarak. Benzeri tanker motorin 600 bin lira. Tıpkı dönem balık tuttu, devrisi dolaşma tutamadım mı o yakıta gidiyor. KDV’yi yüzdelik 18’den 15’e indirse balıkçı çağ alır.” ifadelerini kullandı.Share: