Mahmut Tanal, Şanlıurfa Yeşilyurt Köyünde Taşımalı Terbiye Sorununa Ilgi Çekti: “150’ye Andıran Mektepli Okula Gidemiyor”

CHP İstanbul Saylav Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da Yeşilyurt köyünü ziyaretine ilgili yaptığı paylaşımda; köyde tahminî 150 çocuğun taşımalı tümce dolayısıyla okula gidemediğini, içmece suyu olmadığı amacıyla çocukların kuyulardan su içtiğini dile getirdi.

CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal, toplumsal medya hesabından Şanlıurfa Akçakale’ye vabeste Yeşilyurt köyünü ziyaretine ait videolu paylaşım yaptı. Tanal, Milli Yetişek Bakanlığı’nın içtimai iletişim araçları hesabını etiketleyerek “Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye mail öğrenci okula gidemiyor. Zira servisler, öğrencileri 1 kamer sonra taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar meslek yüzü görmesin istiyorsunuz” notunu düştüğü paylaşımda, şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda Şanlıurfa Akçakale Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 89 şerha karı var burada. Dun fevk 150’ye mail öğrencimiz var.  Bu mektepli kardeşlerimiz, taşımalı eğitim bilimi olduğu üzere ve minibüs gelmediği üzere bu kollar okula gidemiyorlar.

“TORUNLAR EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM KALIYOR”

Tığ, geçkin Bilecik’teydik, bugün da Akçakale’deyiz. Güzeşte orada dahi kollar okula gidemiyordu, bugün birlikte burada füru okula gidemiyor. Velilerle konuştuğumuz ant; iye arkadaşlarımız diyorlar ki taşımalı terbiye olması dolayısıyla ihalesi yapılmış, ancak bir ay sonradan gelip taşıyacaklar diyorlar. Demincek tıpkısı ay sonraları taşıması emretmek bir; kamer bu torunlar okuldan ırak kalacak ve eğitim bilimi alamamış olacaklar. İki; devletten mal almış olacaklar, büyüklük adeta soyulmuş olacak. Eğitim Bilimi hakkı ihlalidir, herif hakkı ihlalidir. Yazıktır, günahtır. Şu aklımıza geliyor, acaba düşünülerek ve atlaya zıplaya Şanlıurfa’daki çocukları eğitimsiz bırakıyorlar; hakkını hukukunu aramasın diyerek mi bunu yapıyorlar. Eğer düşünce buysa, bu düşünceyi kınıyorum. Tıpkı zaman evvel şu anda bittabi batıda lacerem Trakya’birlikte Ege’de İç Anadolu’birlikte sistem okula gidiyorsa bu yavrucuğum, bu kardeşlerim, bu çocukların dahi okula gitmesi en anne hakkıdır. Ayrintilar, eğitim hakkından mahrum kalıyor.

“İÇME SUYU YOK, KUYULARDAN SU İÇİYOR BU DALLAR”

Cumhuriyet Altını savcılarını göreve çağırma ediyorum. Kaymakamı göreve çağırma ediyorum. Valiyi göreve davet ediyorum. Milli Terbiye Bakanlığı’nı nida ediyorum. Çocuklarımızın bu mağduriyetini bir zaman önceki giderin. Bu çocukların antrparantez burada içmece suları yok. Kuyulardan su içiyor bu dallar. Yani burada büyükşehir belediyesi 89 haneli tıpkı köye niçin içmece suyu getirmez? Vatandaşımız mağdur. Bu mağduriyetin takipçisi olacağız.”

Tanal, açıklama yaptığı videoyu; Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın sosyal iletişim araçları hesabını dahi etiketleyerek içtimai medya hesabından şöyle paylaştı:

“Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye yakın öğrenci okula gidemiyor. Çünkü servisler, öğrencileri 1 ay sonradan taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar ekol yüzü görmesin istiyorsunuz.”Share: