Moskof çıkışlı Rogov: “Ukrayna ordusu Zaporijya Nükleer Santraline saldırdı”

Rusya aracılığıyla engelleme edilen Zaporijya bölgesinde kurulan Rus askeri-sivil idare sorumlularından Vladimir Rogov, “Ukrayna ordusu Zaporijya Çekirdeksel Santraline saldırdı” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna’nın Zaporijya bölgesinde kurduğu askeri-sivil idare sorumlularından Vladimir Rogov, son günlerde Zaporijya Nükleer Santrali’nin gaye alınmasıyla ilişik açıklamalarda bulundu. Ukrayna ordusunun kontrolü altındaki topraklardan roket ve topçu atışlarıyla santralin vurulduğunu açıklayan Rogov, “Ukraynalılar, Energodar ve Zaporijya topraklarına yönelik aheste saldırılarına devam ediyor. Santralci komutanlığının bulunduğu bölgede, radyasyon kök alanının bulunduğu noktaya ve itfaiye alanına 5 fırlatma kaydedildi. Santrale yönelik saldırılar, Kiev rejiminin kontrolü altındaki Dnipyer’den roket ve topçu atışlarıyla gerçekleşti” dedi.

Rogov ayrıca saldırılar sırasında kimsenin zarar görmediğini belirtti.

Rusya Defans Bakanlığı, 5, 6 ve 7 Ağustos tarihlerinde Ukrayna ordusu aracılığıyla insansız albeni araçları ve topçu atışlarıyla Zaporijya’ya saldırılar gerçekleştirildiğini ancak Moskof gelgel defans sistemleriyle bu saldırıların püskürtüldüğünü açıklamıştı. – MOSKOVA

Share: