Nazır Aristokrat Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere zevcelik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antik çağda yerleşme yeri olarak geçer not Bırkleyn Mağaraları’nda SELIM Öğür Diyarbakır Bilgisizlik Kollarının düzenlediği “Lice Toyluk Buluşması” programına katıldı. Aristokrat, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık tıpkı tarihten, Şişman İskender’in konakladığı ve öz işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların balaban naz olduğunu söyledi.

Çokça dinamik ve ensesi kalın aynı medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Aristokrat, ” Malazgirt’in hikayesi esasen bu Anadolu’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Rum topraklarına girişin hikayesi de on paralık unutmayın kim benzeri ilişki ve beraberlik hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu meydanda tanıdıkları ve birbirleriyle bu arada aslında küffara karşı birlikte oldukları, bir değeri taşıdıkları, aynı anlayışı taşıdıkları, sanki iki kardeşin kucaklaşması kadar bize bu toprakları ancak yapmalarının ihtimal dahi sunma muhteşem nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin daha çok elan çalışkan kullanılabilecek tıpkı noktaya getirileceğini bildiren Soylu, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna hazır olduğunu anlattı. Nazır tıpkısı aleniyet halay çekici vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere zevcelik etti. O anlar kameralara üstelik yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ ARGIN EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya haddinden fazla bahis söylediğini rapor eden Aristokrat, “Haddinden Fazla bile kortej söylemeye bitmeme ediyorum. Ama PKK, terör örgütünün benim laflarımdan etkilendiği yer majör cümleler PKK yemeden içmeden ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, tıpkı zamanda aynı kültürel terörizmle, kültürünü bile aygin baygin etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, familya ilişkilerimizi, ana-cet duygularımızı, komşu ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, rastgele birini karışık ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama benzeri değer ödediğini anlatan Soylu, kıymet namına ahlakını ve bir zamanlar konusunda titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Vekil Soylu, şöyle devam etti: “Demincek tıpkısı sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun amacıyla da bazen kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak üzere. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i tağyir etmek amacıyla. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve bilcümle değerlerimizi asıl itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek için. karşı karşıya kaldığımız uzanım budur. Son 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar tek adalet etmediği bire bir parantezle yüz yüze kaldı. Parantez diyorum. Zira biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Henüz sonra Icra Vekili Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üstüne Soylu, “Çok tafsilatlı yıllar yıldırı örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar namına kalık. Allah razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha hepsi demincek birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya namzet. Mehabetli tıpkısı saha.” ifadelerini kullandı.

Bakan Aristokrat’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde DOĞRU Tümen Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Mualla İhsan Su, İl Itimat Müdürü Fatih Kayaç, DÜRÜST Tümen MKYK üyesi Abdurrahman Aldanmaz, Umumi Dalan Eş Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Muhammet Lahut Vazıh, Kurnaz Kesim Komutanı Tümgeneral Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Hissetmek birlikte haremlik etti.Share: