Nem’de “Kurtuluşun 100. Yılında Nem Paneli” gerçekleştirildi

Balıkesir’in Rutubet ilçesinde “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” yapıldı.

Nem Belediyesinin ocak sahipliğinde, Nem Site Konseyi ve Nem Turizm Derneğinin katkılarıyla planlı “Kurtuluşun 100. Yılında Gönen Paneli” Ömer Seyfettin Hars Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete yaptığı panelde, Rutubet’in yaklaşık 400 almanak tarihiyle ilişik yapılan belgelik taramaları katılımcılara aktarıldı.

Mete, sunumlarla ve fotoğraflarla yaptığı anlatımda ilçenin içtimai ve kültürel yapısı için bilgiler verdi.

Göç dalgalanmaları konusuna da değinen Mete, Nem’in hangi tarihlerde, ne bölgelerden kafile alıp ne bölgelere kafile verdiğini, Rutubet’in mahalleleri ve nüfusu için Osmanlı ve cumhuriyet tarihleri arşivlerinden ulaştığı bilgileri görsellerle anlattı.

Panel böylece, Nem Kaymakamı Dr. Aslan Daraç, Belediye Başkanı İbrahim Ördek, İlçe Kurnaz Komutanı Yzb. Ethem Gökboğa, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Takatli Erbay, Mete ile diğer konuşmacılara plaket verdi.

Prof. Dr. Mehmet Karayaman, Dr. Zümrüt Üskül, Tacettin Atmaca,. Samet Arıker ve Abdullah Yılmaz’ın konferansçı adına katıldığı açık oturum, fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Share: