Halkevi Saz Topluluğu Üyesi İki Kişinin Cumhurbaşkanına Hakaretten Yargılandıkları Gerekçesiyle Konsere Çıkmalarına İzin Verilmedi

MAHİR BAĞIŞ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde 1 Eylül Acun Barış Haset zımnında düzenlenen konserde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretten haklarında dava olduğu gerekçesiyle Halkevi Müzik Topluluğu üyesi iki kişinin sahneye çıkmasına müsaade verilmedi. Sahneye çıkması yasaklanan Berivan Bila, “Nokta zihniyetinize alın bizler temas alanı, sokakları, meydanları, sahneleri bir çalgı aleti alanına, tıpkı dinleti alanına dönüştüreceğimizi duyuruyoruz” dedi.

Zeytinli Rock Festivali’ne izin vermeyen Burhaniye Kaymakamlığı, 1 Eylül Dünya Hazar Haset zımnında düzenlenen konserde Halkevi Çalgı Aleti Topluluğu üyesi iki kişinin sahneye çıkmasını cevaz vermedi. Halkevleri Müzik Topluluğu, konuya ilgili içtimai medyada şu açıklamayı yaptı:

“KONSER YASAKLARINA, SANSÜRE KARŞI KAMU MÜZİSYENLERİ VE MÜZİK SEVERLERİ TEPKİ GÖSTERMEYE DAVET EDİYORUZ”

“Zaman 1 Eylül Dünya Barış Haset kapsamında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde planlı konserde biz birlikte Halkevleri Müzik Topluluğu kendisine hazar türkülerimizi Burhaniye halkı ile seslendirecektik. Halkevleri Müzik Topluluğu üyesi 2 müzisyen arkadaşımızın sahneye çıkmasının yasaklandığı bu sabahleyin saatlerinde Burhaniye Kaymakamı ve Inanma Müdürlüğü yoluyla Tertip Komitesine bildirilmiştir.

AKP iktidarının halktan yana sanata karşı topyekün saldırılarına alın düzenli bire bir mücadele zarfında olmaya nida ediyoruz. Cümle alanlarda olduğu gibi musahabe alanında da akıbet almak amacıyla arz hak yolu kendi birleştirme kuvvetine raci bire bir mücadeleden geçiyor. Dinleti yasaklarına, sansüre karşı parçalanmamiş müzisyenleri ve saz severleri aksülamel göstermeye çağirma ediyoruz.”

Halkevleri Çalgı Aleti Topluluğu üyesi Berivan Bila, SIMURG Bili Ajansı’na yaptığı açıklamada yasağa aksülamel gösterdi. Bila, şunları söyledi:

“Bizler Halkevi Çalgı Topluluğu olarak 1 Ilkgüz Acun Barış Günü’nde Balıkesir Burhaniye’de bire bir konsere çıkacaktık ancak zaman sabahleyin saatlerinde bir olgun geldi. Burhaniye Kaymakamlığı ve güven bizim konserimizin yasaklandığını söyledi, tertip komitesine ilettiler. Faktör ise iki lime enstrüman ekibi üyesinin Cumhurbaşkanına taşlama dosyası olduğuydu, esbabımucibe buydu.

“YASAKÇI ZİHNİYETİNİZE KARŞI GELIŞIGÜZEL ALANI, KONSER ALANINA DÖNÜŞTÜRECEĞİMİZİ DUYURUYORUZ”

Bizler Halkevi Enstrüman Topluluğu namına tıpkısı özdek söyledik; faşizme ve AKP’nin mürteci politikalarına alın her alanda, sokakta, meydanlarda, sahnelerde yerimizi alacağımızı söyledik, buna alın uğraş edeceğimizi söyledik. Buradan esasen söylüyoruz, bekçi zihniyetinize karşı bizler gelişigüzel alanı, sokakları, meydanları, sahneleri tıpkı enstrüman alanına, tıpkı dinleti alanına dönüştüreceğimizi duyuruyoruz.”

AYNUR DOĞAN, İLKAY AKKAYA, ZEYİTİNLİ ROCK FESTİVALİ…YAZ AYLARI KONSER YASAKLARIYLA GEÇTİ

Geçtiğimiz yaz aylarında bir nice dinleti ve festival değişik gerekçelerle iptal etti. İptal edilen konser ve festivallerden bazıları şöyle:

“Mayıs ayında artist Aynur Doğan’ın Kocaeli konseri nakız edildi.

-Haziran ayında artist Melek Mosso’nun de sahne alacağı, Kandıra’da düzenlenecek olan cahillik festivali FullFest, Kocaeli Valiliği vasıtasıyla ‘ormanda konaklama yasağı’ gerekçesiyle halel edildi.

-Temmuz ayında, Apolas Lermi ismiyle aşina artist Abdurrahman Lermi, 31 Temmuz’bile Sakarya Akyazı, Acelle Yaylası’nda vereceği konserin tahrip edildi.

Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı, 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali’ne müsaade vermedi.

İlkay Akkaya’nın 30 Ağustos Galebe Bayramı’nda düzenleyeceği dinleti Adana Ceyhan Kaymakamlığı tarafından kamu düzeni, inanma ve düzenlilik gerekçe gösterilerek fek edildi. Akkaya’nın Adana konserinin fesih edilmesinin arkası sıra Mardin’birlikte düzenleyeceği dinleti da izin verilmedi.”Share: