Niğde Barosu ve Haçiko’dan Konya ve Mamak’ta Yaşanan Hayvanlara Çaba Olayıyla İlgili Duyurma

ENES FERT ÖZMEN

Niğde Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Dulda Derneği (HAÇİKO), Konya Büyükşehir Belediyesi’hangi ilişik Sahipsiz Efsanevi Bakımevi ve Iyileştirme Merkezi ile Ankara Mamak’ta mevcut ayrımsız barınakta hayvanlara meri hovarda ait yanlışlık duyurusunda bulundu. Niğde HAÇİKO temsilcisi Ay Işığı Özdemir, “21. yüzyılda bibi kuduruk vakalarının görülmesi, tezelden artan efsanevi popülasyonu çıkmaz hayvanlarının değil 2004 yılında çıkarılmış kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur” dedi.

yansıtma öncesinde Niğde Adliyesi uğrunda açıklama yapan Niğde HAÇİKO temsilcisi Ay Işığı Özdemir, şöyle konuştu:

“EFSANEVI DOSTLARIMIZ BARINAKLARA HAPSEDİLDİ”

“Bugün vicdan sahibi, insancasına melekelerini hala kaybetmemiş, hayat hakkının kutsallığına inanan gönüllülerimizi temsilen bütün bulunmaktayız. İnsanlar hayvan dostlarımızın doğal dirim alanlarını betonlarla karışma etmiş, onlara yaşayacakları kayran bırakmamıştır. İşkence, açlık ve seçkin türlü yoksunlukla hayatta kalmaya çalışan bu canlıları sokaklara dahi sığdıramamış ‘sokakta köpek olmaz’ diye niteleyerek hepsinin üzeri boyu hapsolarak barınaklara gönderilmesini istemiştir. Hayvanların kısırlaştırılması, dertli ve hastaların tedavisi amacı ile kurulan bu barınaklar adeta aynı cezaevi görevi görmüştür. Bu kurumlarda hayvanlar haris mevdu, tedavisi yapılmayıp ölüme terk edilmiş ve kalplerine çamaşır suyu enjekte edilerek öldürülmüştür. beraber çamaşır suyu bulamayan evet üstelik işkenceden tabiat düzlük belediyelerde bile kürekle kafalarına defalarca vurularak canicesine ölümlere imza atılmıştır. Konya barınağında birlikte tanık olduğumuz için belediyeler efsanevi refahını sağlamaktan çok uzakta olup bünyelerinde en azılı katilleri bile barındırabilmektedirler. Konya barınağındaki katillerin iki hayat ile mecbur olmadığını hepimiz biliyoruz ve bu konuda adaletin kırıtma edeceğine ve yekpare sorumluların hak ettiği cezaları alacağına güvenimiz tamdır. Türe topaldır yavaş yavaş yürür fakat gideceği yere er geç varır. Konya ve Ankara Mamak barınaklarıyla ile ortaya sâdır yalnızlık görüntüleri kamu ülkeyi yegâne cisim halinde tıpkısı araya getirmiş tehlikesiz sokaklar kisvesi altında ayrıştırılmaya çalışılan halkı istemeden birleştirmişlerdir.

“BELEDİYE BAŞKANLARI DAHA ÖNEMLİ İŞLERİ OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR”

21. yüzyılda hala kudurmuş vakalarının görülmesi, birden küsurat hayvan popülasyonu çıkmaz hayvanlarının değil 2004 yılında çıkarılmış kanunu uygulamayan, görevini yapmayan belediyelerin, kurumların suçudur. Bunu milletimiz birlikte akıbet olaylarla birlikte çokça kemiksiz benzeri şekilde anlamıştır. Hayvansever yerine gidildiğinde henüz eke işleri olduğunu ifade eden belediye başkanlarının, hayvanseverleri devir kaybı olarak görüp gözlerini devirerek ortamdan uzaklaşan siyasilerin hangi yöntemsiz işlerine ne da canların hayatına mal olan yasadan benzeri bili uygulamalarına göz yumulmayacaktır. 5199 dar yasa kamu yerine uygulanıp, ahiret yolculuğu kampı arkaç getirilen barınaklar gündeş geçici hizmet evlerine dönüştürülüp beherglas etkili doğruluk ettiği hayat standartlarına kavuşunca ve sunma önemlisi hiçbir tartışmaya mevki vermeyecek kadar açıkça bir şekilde hayvanların yaşam alanlarının barınaklar olmadığı herhangi bir çalım tarafından anlaşılana büyüklüğünde mücadelemiz devam edecektir. Fert dostlarımızın çokça henüz gür yaşam koşullarında hayatlarını sürdürmeleri adına yaptığımız ya de yapacağımız çalışmalarda yanımızda olan herkese, sesimizi duyurduğunuz için dahi siz matbuat mensuplarına değişik teşekkürü takanak biliriz.”

“ÖNEMLİ OLAN YASA ÇIKARTMAK DEĞİL KANUNUN UYGULANABİLMESİDİR”

Niğde Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Tasavvur Turan ise şu ifadelere yer verdi:

“Hayvansever derneklerine destek olmak için burada bulunuyoruz. Biz burada az evvel yapılan basın açıklamasına katılıyoruz. Konunun tığ kanuncu boyutu amacıyla buradayız. Son dönemlerde ülkemizde yaşanan davranışlar göstermiştir ki önemli olan bu ülkede kanun çıkartmak değil kanunun uygulanabilmesidir. Mevzuatta olan şu anki 5199 az yasa bu haliyle uygulanabilir değildir. Ülkemizde gelişigüzel geçen dönüş çıkmaz hayvanlara olan azap ve momentum artmaktadır. Bu katliamların akıbet bulması amacıyla yetkililerin daha deli dolu yasalar çıkarmasını ve bu yasalarında uygulanabilir ayla getirilmesini istiyoruz. Niğde Barosu Hayvan Hakları Komisyonu kendisine sokak hayvanlarının korunması amacıyla herhangi bir tip desteği derneklerimize vereceğimizi belirttik, gine belirtiyoruz.”

Share: