Osmaniye’de, Kanalizasyon Atıklarının Kuş Cenneti Bölgesinden Geçen Ceyhan Nehri’ne Döküldüğü İddia Edildi

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’dahi site kanalizasyonundan gelen atıkların; Kırmıtlı Köyü’nden başlayıp Cevdetiye beldesine kadar uzanan, 264 kuş türünün yaşadığı, Ceyhan Nehri havzasındaki Kırmıtlı Kuş Cenneti yakınındaki Ceyhan Nehri’ne döküldüğü kanıt edildi.

Osmaniye’da şehir kanalizasyonundan gelen atıkların, Ceyhan Nehri havzasında bulunan 796 hektar alana, 10 kilometre uzunluğa cemaat Ekincilik ve Orman Bakanlığı Natür Koruma ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü yoluyla millî öneme haiz sulak düzlük olarak tescil edilen (Kastabala) Kuş Cenneti’nin sınırları içerisinde meydan düz Cevdetiye beldesindeki Fehamet Akarsu İşleri (DSİ) regülatörü civarından nehre döküldüğü doğacak sürüldü.

“CEYHAN NEHRİ AĞIZ AĞIZA AKDENİZ’E KADAR ARITILMAYAN BİR SUYLA KİRLETİLİYOR ŞU AN”

Kısaca 264 zümre kuşun yaşadığı çevreyi ve nehri kirleten bu lağım döşemi suyunun nehre akmasına aksülamel gösteren Kırmıtlı çarkıt Şehremini ve Kuş Cenneti kurucusu Ulu Murtaza Doğan şunları söyledi:

“2002 Kastabala sulak alanında eke huy alanı çalışmalarımız oldu Kuş Cenneti’ni kurduk işte 2006’dahi resmi açılışını yaptık. O günden beri aha bu Osmaniye’nin suyunun kanalizasyonunun arıtılmadan Ceyhan Nehri’ne bırakıldığını belirleme ettik. O günlerde esasen şikayetlerde bulunduk. Sonsuz serzenişlerde bulunduk. Şu zaman Osmaniye’nin kanalizasyonu sizin üstelik gördüğünüz kadar arıtılmadan DSİ’da, Natür Dulda Milli Parkı üstelik bunu görüyor mu görmüyor mu bilmiyorum amma DSİ bunu hele bunu, burayı destek olmak zorunda. Buna müdahil koyulmak zorunda. Ayrıca bu proje Hamıs Çayı’na akıyordu doğrudan Hamıs Çayı’nı kirletiyordu, Hamıs Çayı da Ceyhan Nehri’ni kirletiyordu anne sorun buradan bırakılmasındaki nükte, esas nükte, İskenderun Çipo Çelik Fabrikaları buradan soğutma suyu alıyor, Ceyhan Nehri’nin serian regülatörün önünden. Osmaniye’nin kanalizasyonu bu suya karıştığı amacıyla bunların akarsu hava yerini bile kirlettiği için üretimevi şikayette bulunuyor ‘Bizim makinelerimiz çalışmıyor, oksitleniyor zira yavaş metaller varmış burada, makineler paslanıyor biz makineleri çalıştıramıyoruz’ diyerek bu suyu buradan aşırtmalarını temenni etmiş. DSİ’birlikte Osmaniye Belediyesi’ne projeyi yaptırmış ayrı benzeri 80’lik boruyla çabukça regülatörün BS sıfırın üzerinden aşırtarak güreşçi köprüsü adına Cevdetiye’nin aşağısına bırakıyor. Yani sırf fabrikaları yetmek amacıyla makineleri yetişmek için buradaki bilcümle dirim bilimsel yelpaze köylerdeki hayvani bilmem hep Ceyhan Nehri ağiz ağiza Akdeniz’e büyüklüğünde arıtılmayan tıpkı suyla kirletiliyor şu dakika.

“KUŞLARI ÜSTELIK ÖLDÜREBİLİYOR BU KİMYASALLAR”

Genişlik bu beyninde yani. Şimdi bu tamamen gayrisıhhi benzeri akarsu, arıtılmayan bire bir su seçkin türlü kimyasalların evsel atıkların buraya bırakıldığı aynı düzlük. Tabii bunları kuşlar bire bir kısmı beslenebiliyor ama aynı kısmı üstelik bundan paslı ve ölebiliyor yani. Kuşları dahi öldürebiliyor bu kimyasallar. Kuş Cenneti kendisine ilan edilmiş kebir sulak alan korunması müstelzim bir düzlük arıtılmayan kanalizasyonu bu cenneti yok ediyor buradaki canlıları de bulunmayan ediyor elhak.”

“BU SU HEP ÇUKUROVA’YI SULAYAN VE KARATAŞ’TAN DENİZE DÖKÜLEN BİR AKARSU”

DİSK Emekli Sen Osmaniye Idarehane Başkanı ve Cevdetiye beldesi sakinlerinden Pek Önal ise, “Çabukça suyun kenarına baktığınız ahit bunlar pislikten meydana gelen oluşumlardır, yosunlardır. Bütün ırmak süresince bunu fethetmek kabil. 2 yıllık mücadele neticesinde 5-10 kilometre yukarda hemencecik Hamıs’a dökülen su deminden Cevdetiye’nin ve etraflı uğraşlarla mücadelelerle Kuş Cenneti car edilen yerin ortasına dökülmeye başladı. Bu akarsu kati suretle arıtılmıyor. Bu akarsu bütün Çukurova’yı sulayan ve Karataş’tan denize dökülen aynı akarsu. Arsıulusal anlaşmalarımızda bile zaten bu ayrımsız suç yapılanma ediyor.

“BU SUYUN ARITILMADAN BU NEHRE DÖKÜLMESİ KATLİAMDIR”

Suyun kati surette arıtıldıktan sonra denize dökülmesi gerekiyor. Bu suyla bilcümle köylerin tarım arazileri, aile bahçeleri, hayvanları sulanıyor. Eskiden insanlar 30 sene 35 sene önce tarlasını sulamaya giderken birlikte su götürmezdi bu suyu içerlerdi. Deminden kasıklarına kadar kendilerini korumazlar ise çizme giymezler ise bacakları tarlaları suladıktan 2 aktarılma bilahare yara bere zarfında kalıyorlar. Bu tıpkı cinayettir, bu aynı natür katliamıdır, bu tek insanlığa sığmaz. Kati surette bu suyun arıtılması lazım yazık hata. Burada yalnız evsel atık yok aklınıza mevrut uyuşturucudan tutun sanayideki aheste metale büyüklüğünde hep atıklar mevcuttur. Bu nedenle olmazsa imkânsız özgür surette bu suyun arıtılması lazım. Bu suyun arıtılmadan bu nehre dökülmesi katliamdır” dedi.

ANKA Veri Ajansı’nın ulaştığı Osmaniye Belediyesi Özel Cins Müdürü Muhammed Nuri Arıkan, arıtma tesisinin çalışıp çalışmadığı üstüne bilgisi olmadığını söyledi.

Şehremaneti Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bahadır Erdem Bülbül ise telefona karşılık vermedi ve zaman yapmadı. Kayıtlı kendisine yersiz soruya dahi yanıt verilmedi.

Osmaniye Belediyesi santralci görevlisinin yönlendirdiği Kanalizasyon Şefi Salih Dünya ise laf için bilgisi olmadığını belirtti ve Matbuat Nişane Müdürü’nün konuya hakim olduğunu rapor etti. Belediye Reisi Kırat Kara’ya ise ulaşılamadı.

Share: