Reisicumhur Erdoğan, “Kastamonu Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Gaz Ita Töreni”hangi etkili bağlantıyla katıldı: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 ay kadar güdük benzeri sürede 4 ilçeyi daha katıksız gaza kavuşturduklarını belirterek, “Ayrımsız hayalet nesep oldu. Abana, Bozkurt, İnebolu ve Cide natürel gaza kavuştu. Bugün sizlerle beraber bunun mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Kastamonu’nun “Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Doğal Gaz Ödeme Töreni”hangi çalışkan bağlantıyla katıldı.

İlçelerde etkili vatandaşlara natürel gazın esaslı olmasını irade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bilindiği kabil geçtiğimiz sene begayet yağışlardan belde Gün Batısı Karadeniz bölgemizde pahal sel felaketleri yaşadık. Haberi alır almaz milletimizin yaralarını fethetmek, şehirlerimizi baştan ayağa çalmak üzere fehamet kendisine şahsen bakanlarımızın koordinasyonunda bilcümle kurumlarımızla sahaya indik. Hamdolsun kısa sürede ilçelerimizin altyapılarını büyük ölçüde onardık, insanlarımızın yaralarını sardık. Felaketin peşi sıra sahadaki çalışmaları durumunda sarmak, esbak olsun dileklerimizi yansıtmak için Bozkurt’a üstelik gelmiştik. Bozkurt’ta bize anlatım edilen taleplerin başında doğal gaz geliyordu. Alelacele orada Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanımıza mukteza talimatı verdik. Bakanlığımız, ilgili kurumlarımız ve dağıtım şirketlerimiz, 14 kamer kabilinden gücük tıpkısı sürede 4 ilçemizi de doğal gaza kavuşturdu. Ayrımsız hayal kök oldu. Abana, Bozkurt, İnebolu ve Cide saf gaza kavuştu. Zaman sizlerle bu arada bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan hava sizin gözlerinizdeki bahtiyarlık bilesiniz kim bizim bile mutluluğumuzdur. Tıpkısı sözü elan tutmuş olmanın huzuruyla sizlerle bu küşat töreninde beraberiz.”

Erdoğan, ilçelerin saf gaza kavuşturulması için 85 milyon liralık yatırımla 75,5 kilometre boru yolu döşendiği bilgisini vererek, “Vatandaşlarımız üstelik sıhhatli olsunlar gaz aboneliği hususunda iri bir hazzetme göstererek bu hizmete ehil daha çok. Bundan Sonra Bozkurtlu, Abanalı, Cideli, İnebolulu kardeşlerimiz yemeden içmeden tıpkı düğmeye basarak ısınacak, yemeğini pişirecek, banyosunu yapacak. Şita aylarının berenarı korkulu geçtiği bu bölgemizde sobayla ısınma ve sair ihtiyaçları gidermenin getirdiği zahmetler, yerini Allah’a şükür natürel gazın temizliğine ve rahatlığına bıraktı.” diye konuştu.

Kastamonu’ya yaptıkları doğal gaz yatırımlarının çabucak bu 4 ilçeyle mecbur kalmayacağını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki sene Küre, Çatalzeytin ve Araç’a bildirme gücük zamanda dahi farklı ilçelerimize gaz hatlarını ulaştıracağız. İlçelerimize gidecek faziletli basınçlı iletim hattı üzere 750 milyon lira maliyetle 300 kilometrelik ayrımsız merkez oluşturacak, dağıtım amacıyla de 245 milyon teklik yatırım yapacağız. Böylece Kastamonu’muzun 15 ilçesine 4 yılda 660 kilometrelik gaz hattı döşeyeceğiz. Toplanmış yatırım tutarı 1 milyar lirayı bulan bu icraat sonunda Kastamonu’muzun doğal gaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak. Hükümete geldiğimizde ülkemizin vakit kaybetmeden 5 şehrinin el merkezi ve 57 yerleşme yerinde gaz vardı. Zaman ise Türkiye’nin 81 mülk merkezi ve 669 yerleşim yerindeki vatandaşımız doğal gaz hizmetinden faydalanıyor. Böylece gaz konforundan faydalanan nüfusun büyüklüğünü 12,5 milyondan 58 milyona çıkardık. Antrparantez 10 milyon vatandaşımız bile dilediği antlaşma aboneliğini yaptırarak bu konfordan faydalanabilme imkanına sahiptir.”

(Sürecek)

Share: