Sevimsiz suda yıkanan tescilli turp, kadınların istihdam kapısı oluyor

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, coğrafi bel tescilli turp, yöredeki kadınlara istihdam kapısı oluşturuyor.

Türkiye’bile turp üretiminin yüzdelik 70’inden fazlasının gerçekleştiği ilçede, hasadı yapılan eser, Savrun Çayı’nda kadınlar marifetiyle soğuk suda yıkanıyor.

Tescilli turp elan sonra paketlenerek Türkiye’nin çok sayıda iline gönderiliyor.

Toplanmasından yıkanmasına büyüklüğünde mütekait sürecin peşi sıra sofralardaki yerini düz turp, yöredeki kadınlara de istihdam kapısı oluşturuyor.

Sabahın er saatlerinde mesaiye başlayan kadınlar, günce 300 liralık kazanarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Osmaniye Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç, AA muhabirine, bu yıl 32 bin dekar alanda turp ekiminin yapıldığını ve hasadı devam eden üründen 125 bin titrem civarında rekolte beklediklerini söyledi.

Türkiye’deki turp üretiminin şişman bölümünün Kadirli’birlikte gerçekleştiğini nâkil İlmeç, şöyle bitmeme etti:

“Kadirli ilçemizde yapılan üretimin tahminî adına kesim halkına 120 milyon liralık üzere benzeri katkısı bulunan. Turp işlemesinde özellikle üretim ve en son yıkanıp paketleme kısmına büyüklüğünde yaklaşık 5 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu nedenle turp, Kadirli ve Osmaniye ekonomisi için koskocaman tıpkısı tarım ürünü kendisine yerini almakta.”

İşçilerden iki çocuk annesi Elif Işık, seçkin sezon turp yıkama işinde çalıştığını söyledi.

Bu gelişim sayesinde günce 300 lira kazandıklarını anlatan Çırağ, “Burada çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı için çalışıyoruz. Turp yıkayarak ocak bütçesine katkıda bulunuyoruz.” dedi.

Havva Topak birlikte 4-5 ay Savrun Çayı’nda turp yıkama işi yaptığını aktardı.

Soğukta çalışmanın yumruk olduğunu dile getiren Topak, bu iş sebebiyle güzelce kazanç elde ederek eşine destekte bulunduğunu belirtti.

Turp üreticisi Mustafa İlker Katışıksız üstelik 15 dönüş önceki hasadına başlanan tescilli ürünün, toplanmasından yıkanıp paketlenmesine kadar kadınlar başta atılmak için yöredeki vatandaşlara munzam aynı gelir kapısı oluşturduğunu söyledi.

Dekara averaj 3-4 ton im aldıklarını anlatan Halis, şu an birkaç olan talebin havaların soğumasıyla artmasını beklediklerini kaydetti.??????

Share: