Sınırın başarısız noktasında onarılan yapı dirim merkezine dönüştürüldü

Sınırın sıfır noktasında onarılan çatı hayat merkezine dönüştürüldü

ŞIRNAK Şırnak’ın Silopi İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü Türkiye, Irak ve Suriye’nin rate noktasındaki Yeşilyurt Mezrasında metruk meslek binasını baştan aşağıya onarılarak Köy Dirim Merkezi’ne dönüştürdü.

Milli Eğitim Bakanlığınca metruk karye okulu binalarının Karye Hayat Merkezlerine dönüştürme projesi çerçevesinde Silopi İlçe Milli Müdürlüğü Türkiye, Irak ve Suriye’nin üçgenindeki Kavaközü Köyü’ne sınırlı Yeşilyurt Mezrasında meslek binasını Karye Dirim Merkezine dönüştürdü.

Kullanılmayan karye okulu binaları, Karye Hayat Merkezleri projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kitabevi, matematik, huy, marifet ve dizayn gibi değişik alanda bakım veren atölyelerle deneyimsizlik kampları üzere pedagojik ve toplumsal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülüyor. Köy Dirim Merkezleri, öğrencilerin ve karye halkının hizmetine sunuluyor. Milli Yetişek Bakanlığınca başlatılan projede Şırnak’ta pilot havza kendisine Silopi ilçesinin Yeşilyurt Mezrası seçildi. İlçe Milli Eğitim Başmuallim Erek Bilen’in koordinatörlüğünde metruk köy okulu binasında onarım çalışmaları başlatıldı.

Kısa sürede amade ayla getirilen Yeşilyurt Dirim Merkezi’nin açılışını İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Derli Toplu, İlçe Milli Eğiti Müdürü Misyon Alim, muhtar ve köylüler katıldı. İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Tetik ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Alim, kollar ile beyaz perde salonunda çizgi film izledikten sonra zeka oyunları sınıfında satranç ve dama oynadı. İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mirza Tetik, Köy Yaşam Merkezlerinin yer genelinde yapılması amacıyla başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Türkiye, Irak ve Suriye’nin akim noktasındaki Yeşilyurt Mezrasında metruk okul binası baştan aşağıya onarılarak Köy Yaşam Merkezi’ne dönüştürdüklerini belirten İlçe Milli Eğiti Müdürü Murat Alim, ahcar ile yapılan binanın sıvası, boyası ve dekorasyonlarını baştan aşağıya yenilediklerini söyledi. Okuma yazma bilmeyen köy halkı ve öğrenciler üzere yıpranmamış sınıflar görünmek için anasınıfı, ilkokul, beyaz perde salonu, kitabevi, zeka oyunları, matematik, coşku ve park alanları, natür ve tasarım, el sanatları sınıfları oluşturulduklarını rapor eden Bilici, Umum Yetişek Merkezi ile koordineli bire bir şekilde karye kadınlarına yönelik muhtelif mesleki kursların açılacağını vurguladı.

Share: