Sinop açıklarında avlanan hamsi tezgâhları şenlendirdi

Karadeniz’da akıbet günlerde sivri azalırken yerini hamsi ve diğer balıklara bırakıyor. Sinop açıklarında avlanan hamsinin kilosu balık tezgahlarında 50 TL’ye satılıyor.

Karadeniz’birlikte sezon esasen itibaren tonlarca avlanan sivri sezonunda sona gelindi. Sonuç günlerde gittikçe azalan palamut, yerini başta hamsi atılmak için tavuk balığı, çinekop kabil özge balık türlerine bıraktı. Sinop ve Samsun arasındaki küşade denizde avlanan hamsiyi hasretli vatandaşlar ise daha pahalı olmasına rağmen satın alıyor.

Sinoplu Balıkçı İbrahim Gündoğdu, muhtemel hamsinin geldiğini, birlikte Sinop bölgesinde avlandığını söyledi. Gündoğdu, “Bu sene yüzümüzü pelit güldürmüştü, inşallah hamsi de güldürecek. Devamı de oluyor, 3 günden beri hamsi avı yapılıyor” dedi.

Balıkçı Erdoğan Doğan ise “Evcil hamsi, Sinop mevkilerinde tutulmuştur. Nazik tekneler buradalar, kayık başına 300-400 sandık hamsi avlanıyor. Hamsinin kilosu 50 TL, sırça kabil parlıyor. Pelit ise azaldı 50-60 TL” diye konuştu.

Balıkçı Kavga Özaltun bile “Mezgit arka avlarından çıkıyor, 50 TL, istavrit 60 TL fiyatı. Tezgahlarda ayrıksı barbun, sarkan, çinekop, tirsi kadar balıklar var, tezgahlar şenlendi. Palamudun bitmesiyle çeşitlerde artım oldu” ifadelerini kullandı. – SİNOP

Share: