Sinoplu Gemi Maketi Satıcısı: “Aksata Düştü de Düştü, Ticaretimiz Sıfırlandı”

MUSTAFA YORDAMLI

Sinop’a kruvaziyer gemilerin yeniden gelmesiyle alay malay satışlarda artım olacağını düşünen sefine maketi satıcıları manzara kırıklığı yaşıyor. Bu yıl gemiyle mevrut turistlerin ahzüita yapmadıklarını belirten satıcı Halit Akmanoğlu, “5 gemiden 5 kişi print almıştır. Aldı diyelim birinci dereceden. 6. sevimli yoktur. O devir alışverişler biraz daha farklıydı. Demin biraz daha düştü. Düştü dahi düştü. günden güne da düşüyor. Ticaretimiz sıfırlandı” dedi.

Sinop’a sefine maketi satıcıları, satışların düşüklüğünden şikayet etti. Satıcı Doğan Ülgen, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

“ELAN ÖNCEKİ YILLARDA GELEN GEMİLERDEN MEMNUNDUK”

“Gemiler etraflı benzeri süreden sonraları gene gelmeye başladılar. Gemi maketlerine haddinden fazla çılgın kâm olduğunu söyleyemeyiz. Amma tek bile sıfır anlamına gelmesin bu. Bu grup belki bilcümle Zalim potansiyeli olduğu amacıyla ilgilenmiyorlar amma daha eski yıllarda gelen gemilerden berenarı memnunduk. Başkaca şişman büyük koliler yapıp, sandıklar yapıp gemiyle götürdüklerini yaşadık. Aldıkları ürünler oldukça mahsulat. Taşıma sıkıntısı var ihtimal ondan çevre almıyorlar. Seramik ürünlere artık deste duyuyorlar. Eczanelerde vitamin ya de tekstil, spor mağazalarına gidip oralardan aksata yaptıklarını biliyoruz. Tamamen bandaj duymaları ya de duymamaları diye niteleyerek düşünüyoruz amma biz de buna acep amade mıyız? Onların beklentisine müteveccih mahsulat ne yapabiliriz? Bunun esasta araştırmasını yapmamız lazım. Sinop üzere bence kısık tıpkı potansiyel. Bu potansiyeli mebzul değerlendirmek geçişsiz. Kimilerine göre akıbet birkaç gündür duyuyoruz. ‘Sinop’a hangi getiriyor? Ne bırakıyor? Ne gereği var?’ gibi söylemler dahi var. Ego bu söylemlere benzeri turizmci yerine karşıyım. Ihtimal bu gruplar ilgi duymuyor amma tığ ihtimal nişane profilimizi değiştirirsek, modellerimizi değiştirirsek onların demet odağı olacak ürünleri çıkartırsak olmaması gibi değil zira bizim yaptığımız mahsulat bütün dünyaya gidiyor. Biz kendimiz da ihracat yapıyoruz.”

“ÇOK CEBREN KAZANIYORUZ”

Gemi maketi satıcısı Halit Akmanoğlu, “Alışverişler haddinden fazla ölmüş. Çünkü bozukluk? 5 gemiden 5 güç print almıştır. Aldı diyelim bir numara dereceden. Altıncı emanet yoktur. O antlaşma alışverişler biraz daha farklıydı. Demin biraz daha düştü. Düştü dahi düştü. günden güne da düşüyor. Ticaretimiz sıfırlandı. Buranın günlük gideri bin liraysa bin lirayı kazanırken çok zorla kazanıyoruz. Öyle tıpkısı sıkıntımız var” dedi.

Görüntü dökümü:

*Doğan Ülgen

*Halit Akmanoğlu

*Incelik görüntülerShare: