Şırnaklı kadınlar şiddete dikkat vira etmek için duvarları turuncu ve beyaza boyadı

ŞIRNAK’ta Cumhuriyet Altını Meydanı’nda toplanan kadınlar, ‘kadına müteveccih hız’e dikkat ahzetmek amacıyla meydanın etrafında bulunan duvar ve merdivenleri turuncu-parafin renge boyadı.

Şırnak’ta son dönemlerde yaşanan kadın cinayetlerine ve kadına müteveccih şiddete ilgi yolmak üzere Özürlü Buğulu ve Babasız Vefa Derneği,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Avrat Girişimciler Yerleşmiş, Sülale ve Içtimai Politikalar İl Müdürlüğü, Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile duvar boyama etkinliği yapıldı. Kent merkezinde mevcut ve insanların sıklıkla kullandığı Cumhuriyet Altını Meydanı’nda mevcut duvar ve merdivenler turuncu beyaz renklere boyandı. Kadınlar ellerine aldıkları rulo ve fırçalar ile duvarı boyayarak meydana hasep kattı. Etkinliğe katılan kadınlar, yol serencam bulana büyüklüğünde bu nev etkinliklere devam edeceklerini söyledi.

‘ŞİDDET AKIBET BULANA BÜYÜKLÜĞÜNDE SAHADA OLACAĞIZ’Engelli Buğulanmış ve Babasız Vefa Derneği Başkanı Bişenk Fatma Enerjik, “Hangi efsus kim ülkemizde sonuç dönemlerde hem kadına hem da çocuklara müteveccih gayret haddinden fazla arttı. Hele Şırnak İlimizde dahi bunun arttığını görmekteyiz. Bu bizi fazlasıyla üzüyor. Biz bile kül kadınlar kendisine toplanıp, duvarımızı turuncu beyaza boyadık. Turuncu beyaz, kadının renginin sembolüdür. Biz kadınlar namına bu şiddetin herhangi bir antlaşma karşısında duracağız. Çünkü hangi ülkemize ne bile yöremize tek şekilde bu çeşit hız ve cinayetler yakışmıyor. Farkındalık fotoğraflamak üzere bu nev etkinliklere devam edeceğiz. Tığ sonuna büyüklüğünde ‘şiddete hayır’ diyoruz. Güç serencam bulana büyüklüğünde sahada olacağız. Bugün burada yapılan boya zahir uzanım katıyorsa ortama, kadınlar bile ortama, dünyaya ilim katıyor, huzur veriyor” dedi.TOBB Karı Girişimciler Oturmuş Şırnak İl Başkanı Ayşe İskenderoğlu dahi, “Şırnak ilimiz kadına müteveccih şiddette en son sıralardayken serencam günlerde yaşanan şiddetli vaziyetler bizi içten üzmüştür. Eş varsa erte var sloganı ile hem ilimizi güzelleştirmek hem birlikte acun da hiçbir varlığa çabukluk olmaması namına bugün bu farkındalık çalışmasını yaptık” diye konuştu.Share: