“Sülale Dişçilik” uygulaması tayyareci illerden Karabük’te başladı

Afiyet Bakanlığınca, füru amacıyla koruyucu dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi için pilot illerden Karabük’te “Karı Diş Hekimliği” uygulaması başlatıldı.

İl Keyif Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, Bakanlığın 2023’te ülke genelinde hayata geçirmeyi planladığı uygulamanın, uçman ülke seçilen Eskişehir ve Kırşehir ile Karabük’te başladığı bildirildi.

Aplikasyon için bilgelik verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uygulama ilimizde kısaca 28 bin çocuğumuzu kapsayacak şekilde planlandı. İlk etapta il genelinde 9 diş hekimimiz karı diş hekimi yerine görev yapacaklar. Aplikasyon kapsamında ilimizdeki 2-12 yaş aralığındaki rastgele çocuğa bir ev diş hekimi tanımlandı. Vatandaşlarımız çocuklarının ocak diş hekimlerini e-Nabız ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebilirler. Önümüzdeki günlerde MHRS üzerinden termin oluşturarak eş diş hekimini ülfet edebilir; bu konuşma sonrası çocuklarının e-Nabız profili üzerinden çürük risk analizi sonucu, izleme periyodu ve yapılan koruyucu uç ve diş sağlığı uygulamaları ile ilgilendiren bilgilere ulaşabilirler.”

Açıklamada, bireye saf koruyucu uygulamaların temel olacağı karı dişçilik sisteminde, çocuklara dudak ve diş bakımı eğitimi vermeyi, beslenme alışkanlıklarını belirleme ederek önerilerde bulunmayı, florürlü diş macunu ile dişlerini ağır ezgi yerine fırçalamalarını sağlamayı ve mevkut kendisine havari ve önleyici tedavilerin uygulanmasının amaçlandığı anlatım edildi.

Share: