Sultan Alparslan dönemine ilgilendiren altın sikke Yabani Armut Müzesi’nde sergileniyor

Bitlis’teki Yabani Armut Müzesi’nde sergilenen Sultan Alparslan dönemine ilişik altın sikke, ziyaretçilerden rabıt görüyor.

Müze Müdürü Mikail Ercek, gazetecilere, Sultan Alparslan dönemine ilgilendiren zer sikkenin müzede sergilenmesiyle ziyaretçi sayısında çoğalma yaşandığını söyledi.

Müzeye getirdikleri sikke için hususi sergen hazırladıklarını ve ona makul baskılar uyguladıklarını belirten Ercek, şöyle bitmeme etti:

“Sikkemizi özel vitrinde sergileyerek ziyaretçilerimizle buluşturduk. Bu kızıl eseri Antalya Müze Müdürlüğü denetiminde canlılık yürüten koleksiyoner Avukat Keleş Kalaycı bağışladı. Bundan balaban bahtiyarlık duyduk. Ahlat, Odalık Alparslan ile anılan aynı ilçe. Bunun üzere sikkenin burada sergilenmesinin manalı olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte Antalya Müze Müdürümüz Mustafa Demirel ve koleksiyoner Avukat Bahadır Kalaycı’nın destekleri oldu. Gelişmemiş süre zarfında müzemizde sergilediğimiz bu nişane, Alparslan’a ait olduğu üzere ziyaretçilerimizi dahi mutlu ediyor. Toplumsal medyadan yaptığımız paylaşımları görenler iptila ettikleri amacıyla geldiklerini ifade ediyorlar. Tabaat yerinin yazıldığı kısım sönük olduğundan sikkenin nerede basıldığı bilinmiyor ancak Alparslan’a ilişik olduğu üzerinde bağlanmış.”

Sikkenin yöre ve eğin yüzünde Arabi yazıların saha aldığını anlatım eden Ercek, “Sikkenin yöre yüzünde ‘Adil, Tanrı’tan başka hu yoktur. Öncesi ve sonrası Tanrı’a aittir’, üst yüzünde ise ‘Muhammed Cenabıhak’ın resulüdür. Şahların Şahı İslam Meliki Mukavemetli Sultan Alparslan. O Cenabıhak, kendisine ortak koşandan hoşlanmasa de dinini hep dinlere faik kılmak amacıyla Resulünü hidayet ve hak dini ile gönderendir.’ yazmaktadır. Alparslan’a ilgilendiren eserin kestirmece bin almanak tıpkı geçmişi bulunmaktadır. 10 gündür im müzemizde sergileniyor.” diye konuştu.

Ziyaretçilerden Habip Kolaç üstelik müzeye sikkeyi bağışlamak üzere geldiklerini anlatarak, “Tarihçi olduğum üzere çok meraklandım ve sarmak istedim. Çoğu eseri burada gördüm ve tanıdım. Şişman Zafer’in sikkesi olduğunu duydum. Sultan Alparslan’ın zenginliğini, bereketini aktardığını gördüm. Tarihi mecmu namına galiba değil amma bin yıllık ürün olduğu üzere epey merak uyandırıyor.” dedi.

Share: