Sunak’tan partisine ‘halka mali destek’ uyarısı

İngiltere’de Muhafazakar Partinin reis adaylarından Rishi Sunak ve rakibi Dışişleri Bakanı Liz Truss, Muhafazakar Tümen mensupları ile intihap kampanyası çerçevesinde İngiltere’nin Darlington bölgesinde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Asıl gündeminin küsurat enerji faturaları ve yaşam maliyetleri olan etkinlikte, parti üyeleri, hele rüşvet politikaları ve zorluklarla mücadele fail ailelere verilecek bindi üstüne rakipleri zorlayıcı sorular sordu.

Truss, başvekil yerine gelecek seçimde elan aşkın koltuk kazanacağı sözünü verdi.

“Beyninde sabit aynı gato var. Biz bunu bölüşmeliyiz ve parayı dağıtmalıyız. Bana bakarak, bu pastayı büyütebiliriz.” diyen Truss, bulunan vergileri açık artırma düşüncesine hamam bakmadığını ve bundan elan aşkın gelir elde edilmesine cebin çıktığını söyledi.

“İngiliz halkı bunu yapmadığımız için bizi affetmeyecek”

Sunak ise rakibini maltalık pahalılığında kaba benzeri artışla karşı karşıya kalan ailelere maddesel destek sunmaması zımnında eleştirerek, gelecek seçimde yoksulluğun artmasını engelleyememesi halinde partisinin kesinlikle yenilgiye uğrayacağı uyarısında bulundu.

Çokça zenginler için kazanç indirimleri değil yeryüzü çokça ihtiyacı olanlara müzaheret etmeyi hedeflemeleri gerektiğini vurgulayan Sunak, “Eğer bunu yapmazsak milyonlarca adam hoppadak zehir çekmeyecek, seçimlerde kesinlikle mahvolacağız. İngiliz halkı, bunu yapmadığımız amacıyla bizi affetmeyecek.” dedi.

Artan erke faturalarına de dikkati calip Sunak, bu konuda bölüt bindi olunmaması karşısında Muhafazakar Partinin seçimi kaybedebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Muhafazakar Partide önderlik yarışı

İngiltere’de Muhafazakar Öğür liderliği yarışı Dışişleri Bakanı Truss ve sakat Maliye Bakanı Sunak arasında geçecek.

Adaylar, 7 Temmuz’de Muhafazakar Öğür liderliğinden istifa fail Johnson’ın yerini almak amacıyla uğraş veriyor.

Öğür liderliği üzere 20 Temmuz’da yapılan oylamada, Sunak 137, Truss 113 düşünce almıştı.

Partinin yıpranmamış lideri, 5 Eylül’de muhtemelen olacak

Talih çapında kestirmece 160 bin Muhafazakar Tümen üyesi, kullanılmamış başbakanı ve partinin yıpranmamış liderini, sona artan 2 aday arasından seçecek.

Oylamanın ardından Johnson sonrası partinin eskimemiş lideri ve Başvekillik Konutu 10 Numara’nın yeni sakini, 5 Eylül’de açıklanacak.

Sunak ve Truss İngiltere’nin liderliği amacıyla finalde

 

Maliye Bakanı Sunak yeryüzü zenginler listesinde

 

Share: