TELEFONDA ÖLDÜRÜLEN ARKADAŞINI TANIMADIĞINI BELIRTEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında halk ve ayakları iple mecbur cesedi bulunan Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ait tutuklu yargılanan arkadaşı Mesabe Akbaş (56), üzerine savcı ‘kasten cani’ suçundan müebbet mahpushane cezası istedi. Akbaş duruşmada, Baykal’ın öldüğünü ikna etmek için arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni aynı elan aramasınlar diyerek öyle söyledim cevabını verdi.

Çaycuma ilçe girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Aile 2021 tarihinde balık tutan şahıslar, ahali ve ayakları sınırlı naaş görüp, polise vukuf verdi. İhbar üstüne bölgeye atıf edilen polis güçleri ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ilgilendiren olduğunu ve Bolu’üstelik yaşadığını belirleme etti. Sormaca kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde gelişigüzel kaldığı arkadaşı Değer Deniz Kazı gözaltına makbuz. Ilk erkin bırakılan Akbaş, azrail kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi gerçekleştirme ettiğinin belirlenmesinin ardından baştan gözaltına alınıp, tutuklandı.

Akbaş hakkında Zonguldak 3’üncü Yavaş Ukubet Mahkemesi’nde sevgili açıldı. Olayın peşi sıra 11 yıllık arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını calip Ayar Deniz Kazı, geçmiş duruşmalarda bu durum kendisine sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye maaşını taharri ettim’ dedi.

‘BU SUÇU EGO İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Kilolu Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmada vakfedilmiş bulunduğu Karabük’ten getirilen sanık Değer Deniz Kazı ve avukatı hazır bulundu. Kortej sunulan maznun Akbaş, Bu suçu ben işlemedim. Arif benim kardeşim kabilinden, canım kadar arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan bilahare başına bu olay geldi. Ego kendisini en son 21 Meyan tarihinde gördüm. Kardeşimi ayrımsız marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Daha sonraları Arif’i Çaycuma Uray Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Takip ettim, Arif Baykal yalnız kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 lira parayı verdim. Sonra ayrımsız henüz görmedim. Bundan 15 periyot sonradan beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ben o ahit öğrendim. Orada gördüğüm şahıslar henüz sonradan yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda amansız hastalık ve tutarık hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, ancak hekim raporunda ‘sağlıklı’ raporu verilen Kırat Akbaş’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği ahit sorulunca, Köye koymak istediğim çıkmaz köpeği için iplik aldım. Köpek amacıyla ipi ne devir aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Aile’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diye konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den servet çekme görüntüleri gösterilen maznun, Saklamıyorum, bu şahsiyet benim. Çekicilik soğuktu, kafamda o yüzden bere vardı ve antipatik olduğu amacıyla kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diye kendini savundu.

Sanık Deniz Kazı’a 22 Ev 2021’dahi İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Deniz Kazı’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi de alacaklar herhalde deyince Deniz Kazı, Ego tanımıyorum. Kaç aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Akbaş, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede tıpkısı elan beni aramasın diye niteleyerek öyle söyledim dedi.

23 Karı 2021’dahi esasen İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar bile mevcut Deniz Kazı, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım için aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Sülale’ta uyanık olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden güvenli olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Akbaş’a İ.Ç.?yi yine araması sorulunca, Mahsus, araştırmak amacıyla aradım. Rahatsızım, tutarga hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ YAN YANA HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ahiret yolculuğu haberini verenlere, tanımadığını belirten Deniz Kazı, Beni Arif’le omuz omuza görmedikleri için tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Üye bilgili sanığa, Kardeşim gibi seviyorum dediğiniz insanın pekâlâ öldüğünü illet hiç sormadınız diye soruldu. Maznun Deniz Kazı ise bire bir süre sessiz kaldıktan sonraları, Beni aramasınlar diye öyle söyledim. Bilmiyorum diye kıymet verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI AŞINDIRMAK İÇİN’

Mütalaasını kayıtlı kendisine sunan savcı, Akbaş’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin karşı Arif Baykal’ı isteyerek cani suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını daima kullanıyorsun. ‘Kardeşim üzere severdim’ demişsin ama kaybına ilgili tek kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene rağmen görmediğini söylemişsin. Onun hesabından cesaret çekip kemirmek istediğini başkalarına anlatmışsın. Yüreklilik çekmemesi konusunda öldürme sebebin olduğunu düşündük. Cesedin köpek üzere aldığını sav ettiğin iple tutkun olarak bulunmasının düzgün olamayacağı için de öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya alın söz sunulan sanık, Ben suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği pus acımaz dedi.

Sanık avukatının mütalaaya alın savunma yapması amacıyla müddet verilerek ülkü ertelendi.Share: