Tepebaşı’nda Rustik Kalkınma Kurulu 2. Genel Yerleşmiş Yapıldı

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Oturmuş’nun 2. Umumi Yerleşmiş, Tepebaşı Belediyesi Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlendi.

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Yerleşmiş 2. Genel Müesses düzenlendi ve kurulun yıpranmamış yönetimi belirlendi. Tepebaşı Belediyesi Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda planlı toplantıya Tepebaşı Şehremini Ahmet Ataç’ın beraberinde kırsal mahalle muhtarları, STK ve çığır odalarının yöneticileri ve üreticiler katıldı.

“HADDINDEN FAZLA FAZLA TARIM ALANI INFIRAK EDİLDİ, EKİLİP BİÇİLMİYOR”

Toplantıda katılımcılara seslenen Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç, üretim ve üreticinin desteklenmesinin önemine değindi. Ataç, ” Türkiye’da ayrımsız şehremaneti meclisi kararı ile kurulan geçmiş rustik kalkınma oturmuş, Tepebaşı Rustik Kalkınma Oturmuş’dur. Tarım ile ilişkin ‘bütünşehir’ yasasının çıkması ile belediyelerin birlikte ekincilik ile ilgisi arttı. Belediyelerin böyle aynı görevi olmasaydı gitmek kim tarım haddinden fazla elan derin sıkıntılar çekecekti. Çok çok ekincilik alanı infirak edildi, ekilip biçilmiyor. Akaryakıt, ruh, sulp ve matbua üzere fiyatların serencam zamanlardaki artışı ile bu noktaya gelindi. Bu sıkıntılar seçme sene artarak bugünlere ulaştı. Diliyoruz bu fiyat artışları, para şişkinliği dursun ve geriye çekilsin. Çiftçisi, emeklisi, çalışanı cümle sıkıntı içinde, yoksulluk çok fazla arttı. Pahalılık geriler ise çiftçimiz de nefes alabilir, aynı bile kuraklık sorunu var. Belediyelerin yaptığı çalışmalar bittabi sorunu çözmeye tam değil. Ben üstelik zaman göreve ati arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Eskişehir ve Tepebaşı tarımına katkılarınız olacağına inanıyorum. İyi işler yapılması yeryüzü balaban temennimizdir, başarılar diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

“BU KURULUN AKTİF ARKAÇ GELMESİ, GÖREV YAPMASI, BELEDİYE BÜNYESİNDE OLMASI DAHI ÇOK DEĞERLİ”

Kongre Divan Başkanı Prof. Dr. Cengiz Adalet ise “Zaman kırsal kalkınma ülkemizin anne meselelerinden bire bir tanesi. Besin, akarsu ve hava, yeri doldurulamaz 3 umde. İstediğiniz teknolojiyi kullansanız da bu 3’ünün önemi çokça apayrı. Azık üzerine ekincilik sektörü dışında, insanlarında bağlam gösterdikleri ve katkı sağladığı aynı dönemi yaşıyoruz. Bire Bir şehir sakininin yaşadığı yere mail benzeri noktada kendine yetecek büyüklüğünde istihsal yapması, tarım ve hayvancılık ile uğraşması, kişi ihtiyacı kadar üretim kabilinden. Nedeniyle son dönemdeki gıda ürünlerinde yaşanan kıymet artışları dahi insanları istihsal yapmaya motivasyon ediyor. Belediyeler ise topluma yeryüzü mail kuruluşlar yerine rustik kalkınma süreçlerinin içerisinde. Bu süreçte şehir ve rustik insanını ayrımsız araya getiren, teknik donanım açısından balaban önem taşıyor. Bu kurulun canlı ayla gelmesi, görev yapması, şehremaneti bünyesinde olması birlikte haddinden fazla değerli” dedi.

Programda daha sonraları Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nün emek ve faaliyetlerine ilgilendiren tıpkı yemek yapıldı. Peşi Sıra Kırsal Kalkınma Yerleşmiş Yürütme Müesses asaletli ve sakıntı üyeler listesi yapılan engelsiz oylamada fikir birliği ile kabul edildi. Mehmet Kızılinler’in başbuğ seçildiği oylama sonucunda kerim üyeler; Yücel Ekici, İsmail Hakkı Azizoğlu, Orhangazi Öztürk, Mustafa Mihaliç, Levent Özbunar, Burçin Yurdaışık, Emre Tınaz ve Ünal Kara’dan oluştu. Ihtiyat üyeler ise Mustafa İmdat, Gürsel Ferah, Ermiş Çağcıl, Büyük İhsan Yavuz, Gülseren Şenyüzlü, Güler Yalçın ve Ahmet Bağımsız oldu.

Share: