Timbir toprak toplantısı Erzurum’da yapıldı

Türk İnternet Medya Birliği Gün Doğusu Rum Havza Toplantısı Erzurum’birlikte yapıldı.

Erzurum Bakir Medya Derneği ev sahipliğinde Müceldili Konağı’nda planlı toplantıya mütekellim İnternet Iletişim Araçları ve Enformatik Federasyonu (İMEF) Başkanı ve Türk İnternet Iletişim Araçları Birliği (TİMBİR) Sözcüsü Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Hezel Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, Öğretim Görevlilerinden Prof. Dr. Elif Kayaç, Dr. Hareket Panturanist, Proje Koordinatörü Abdurrahman Katarakt ve Veca, Kars, Erzincan illerinden gelen diyar temsilcileri ile ERMED umumi heyet Başkanı Gamze İspirli ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Düzenlenen toplantıya bire bir müddet önce Alanya’da meydana mevrut benzeri gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden Sabah Gazetesi Amasya muhabiri Ferhat Lap’ın adı verildi.

Toplantıda konuşan Dr. Süleyman Basa, hars haberciliği, turizm haberciliği, konkre sıfır kültürel miras haberciliğinin ilerleyici dönemlerde ehemmiyet kazanacağını vurguladı. Basa, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Tığ, TİMBİR namına tahminî 10 yıldan beri kip haddinden fazla proje yapıyoruz. İhtiyaç noktasında bile projeler yapıyoruz. Gördük ki zat ilini öncelemek, öz ilinin kültürel değerini, turizm değerini yansıtmak ayrımlı bire bir konu. Bu konuda kendimizi elbette geliştiririz derken bu proje ortaya çıktı. Bu proje Firez ve Turizm Bakanlığı Uzlaştırma Hakları Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla destekleniyor. 7 ilde bunu yapmış olacağız. Denizli, Bursa, Antep, Urfa, Samsun illerine gideceğiz ve o bölgedeki gazeteci arkadaşlarla hars ve turizm haberciliği noktasında ne tuhaf icraat fethetmek geçişsiz, nelere özen eylemek lazım konusunda bu projenin kocaman sonuçlar çıkaracağına inanıyorum. Türkiye’nin seçme yerinde evire çevire şeyler yapılıyor. Bunları lanse etmek birlikte bize düşüyor. Basılı gazetecilik kendisini internet haberciliğine döndürdü. Kullanılmamış aynı genel ağ yasası imdi, ilk defa internet habercilerinin bir tanımı oldu Türkiye’de. Bu haddinden fazla kocaman bire bir şeydir.”

TRT Erzurum Radyosu’nda Timbir Anlatıldı

Bir süre önceki kuruluşu tamamlanan Türkiye İnternet Medyası Birliği yapılanmalarını birden sürdürüyor. Mazi düzenlenen Firez ve Turizm Haberciliği paneli öncesinde TRT Erzurum Radyosuna misafir olan Dr. Süleyman Basa, Ankara Hacı Saraka Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, ve ERMED Başkanı Gamze İspirli, yaptıkları icraat hakkında bilgi verdiler. Anonsör Alkın Tolga’nın sorularını yanıtlayan konuklar Erzurum Iletişim Araçları Derneği’nin benzeri sene süresince yaptıkları çalışmalara üstelik medih yağdırdılar. Türkiye’de İnternet Medyasının bir tane patırtılı olabilmesi için TİMBİR’i kurduklarını hatırlatan Dr. Basa, bundan sonraki projelerinin artarak devam edeceğini dile getirdi. – ERZURUM

Share: